Yurt Dışında Çalışmak İçin Neler Yapmalıyım?

Yurt dışında çalışmak binlerce kişinin hayali. Yurt dışına gitmek isteyenlerin öncelikle mutlaka bilmeniz ve dikkat etmeniz gerekenleri sizler için haberimizde derledik.

Yurt Dışında Çalışmak İçin Neler Yapmalıyım?

Yurt dışında çalışmak binlerce kişinin hayali. Yurt dışına gitmek isteyenlerin öncelikle mutlaka bilmeniz ve dikkat etmeniz gerekenleri sizler için haberimizde derledik.

13 Mart 2019 Çarşamba 19:00
268 Okunma
Yurt Dışında Çalışmak İçin Neler Yapmalıyım?

Yeni başlangıçlar yapmak, yeni ufuklar keşfetmek, daha da ötesi iyi bir kazanca sahip olmak için yurt dışına çıkmak iyi bir tercih olabilir. Yurt dışında çalışmak için gidenler olduğu gibi monotonluktan kurtulmak, yeni tecrübeler kazanmak ve kendini geliştirmek için de farklı ülkelere yerleşenlerin sayısı hiçte az değildir. Peki yurt dışında iş bulmak sanıldığı gibi kolay mıdır? Bugünkü yazımızda yut dışında çalışmanın ve iyi bir iş bulmanın nasıl olacağına dair bilgileri sizler için derledik.

Kendi yaşadığınız ükeyi bırakıp farklı kültür yapısına ve yaşam standartlarına sahip bir ülkede çalışmak aslında hiçte kolay değildir. Öncelikle farklı dil, din, gelenek ve göreneklere sahip insanlarla birarada uyum içinde yaşamak ilk başlarda zorlayıcı olabilir. Birde bunun yanında iyi bir iş bulup yüksek kazançlar elde etmek için de ayrı bir gayret gerekli.

Yurt dışında çalışmak için öncelikle iyi bir adli sicilinizin olması gerekir. Aksi halde vize ve pasoport çıkartırken zorluk yaşarsınız. Ayrıca iş deneyimleriniz ve referansalarınızında sağlam olması yurt dışında iş bulmak için size avantaj sağlayacaktır.

Yurt Dışında Çalışmak İçin Neler Yapmalıyım?

Yurt dışında çalışmak için bireysel olarak iş bulmanız biraz güçtür. Sürekli yabancı şirketlerin iş ilanlarını takip etmeniz gideceğiniz ülkenin dilini iyi bilmeniz gerekir. Bu nedenle yerli firmaların yurt dışı temsilcilikleri için açtıkları personel ilanlarına başvuru yaparsanzı daha çabuk sonuç alabilirsiniz. Böylece gideceğiniz ülkede çalışma izni vb. belgeleri çıkartmak için uğraşmazsınız. Tüm gerekli belgeleri anlaşma yaptığınız şireket sizin adınıza çıkartıp onaylatacaktır.

Yurt dışında çalışmak için seçtiğiniz ülkenin az da olsa dilini ülkeye gitmeden çok az da olsa öğrenmeniz sizin için büyük kolaylık olacaktır. Eğer hiç dil bilmiyorsanzı en azında ingilizceye biraz hakimseniz bu gittiğiniz ükede sizi rahatlatacaktır.

Ayrıca gideceğiniz ülkenin, kültürünü, yaşam şartlarını, günlük hayatın akışı, yemekleri vb. konuları hakında bilgi sahibi olunmalıdır. Bunun için küçük bir araştırma yapıp en azında ön biri bilgi edenibilirsiniz. Bu sizi gittiğiniz ülke hayatına daha çabuk adapte olamanızı kolaylaştıracaktır.

Yurt Dışında Hangi İşlerde Çalışabilirim?

Yurt dışında en çok yapılan işeler arasında inşaat, turizm, gıda ve finans sektörüdür. Türk Firmaları, son yıllarda çevre ülkere yaptıkları yatırımları arttırdıkları için her yıl binlerce kişiye yurt dışında çalışmak için iş olanağı sunmakta. Türk iş adamları daha çok inşaat sektörüne yöneldikleri için bu alanda personel alımı daha fazla olmaktadır. Bunun yanında madencilik, gıda ve tekstil sektörleri de hareketlidir.

Eğer iyi bir eğitim almışsanız yurt dışında iş bulma olasalığınız daha yüksek demektir. Özellikle gelişmekte olan Arap ülkeleri her yıl mimar, mühendis, doktor ve yönetici pozisyonunda yurt dışından personel ihtiyaçlarını karşılarlar. Bu işlere bireysel olarak başvurıda bulunabileceğiniz gibi aracı Türk firmaları aracılığyla da başvuruda bulunabilirsiniz.

Yurt Dışında Çalışarak Ne Kadar Para Kazanabilirim?

Yurt dışında çalışan kişilerin aldığı ücretler tamamen gidilen ülkeyle alakalıdır. Ayrıca yapılan işini niteliği, iş deneyimi ve çalışma şartları da alacağınız ücreti etkileyecektir. Örneğin Almanya, İngiltere, Fransa ve Amerika gibi ülkelerde daha fazla kazanma şansını bulabilirsiniz. Bu ülkelerde hem yüksek gelir elde edersiniz hem de ülkelerin gelişmişlik düzeyleri yüksek olduğu için hayat şartlarınız da daha konforlu olacaktır. Ancak az gelişmiş bir ülkeye gidiyorsanız hem kazanacağınız gelir daha düşük olur hem de yaşam şartlarında biraz zorlanırsınız.

Yurt dışında çalışmak için Ortadoğu ve Asya ülkelerine gitmeyi düşünüyorsanız bu ülkelredeki gelirler de yaptığınız işe ve çalıştığınız firmaya göre farklılık gösterir. Örneğin; uzman pozisyonunda olan beyaz yakalı personel aylık 5bin-6bin dolar civarı bir gelir elde ederken üst düzey yöneticilerin maaşları aylık 8bin-10bin dolarrı bulmaktadır. Bu ülkelerde işçi olarak çalışanlar ise en az 1000 dolar, ortalama olark da 2bin-3bin dolar civarı gelir elde ederler. Eğer usta işçi pozisyonundaysanı alacağınız aylık ücret 3bin-4bin dolar olacaktır.

Yurt Dışında Çalışmak İsteyenler Nelere Dikkat Etmeli?

Yurt dışında çalışmanın birçok avantajı olduğu gibi bazı zorlukları da vardır. Farklı bir ülke, farklı hayatlar farklı bir kültüre hemen uyum sağlamak kolay değildir. Bu nedenle yurt dışında çalışmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken bazı detaylar vardır. Bunlar:

Öncelikle çalışmaya gidilecek ülkeyi imkan varsa önceden gidip görmeli, çalışacağı firmayı, yaşayacağı semti ve yaşam koşullarını yerinde görüp değerlendirmelidir. Böylece daha sonra hayal kırıklığına uğramazsınız.

Yurt dışında çalışmak için seçtiğiniz şirketin kurumsal bir firma olmasına azami gayret göstermelisiniz. Yapılan iş sözleşmesinin işçi haklarını tamamen koruyucu şekilde düzenlenmesi ve tüm halarınızı koruyucu şekilde hazırlanmasını talep etmelisiniz. Gidilecek ülkede salgın hastalıklara karşı önlem alınmalı ve gerekli tüm aşıların yaptırılması da gerekir.

En önemlisi de çalışacağınız sektörün iş deneyimlerinize ve mesleğinie en uygun olmasıdır. Yoksa çok para kazanayım derken birkaç ay içinde ülkenize geri gönderilebilirsiniz.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.