Türkmenistan İş İmkanları - Türkmenistan’da Çalışmak

Türkmenistan iş imkanları, Türkmenistan'da çalışmak, Türkmenistan'da ne iş yapılır? Türkmenistan iş ilanları, Hangi sektörlerde personel ihtiyacı var?

Türkmenistan İş İmkanları - Türkmenistan’da Çalışmak

Türkmenistan iş imkanları, Türkmenistan'da çalışmak, Türkmenistan'da ne iş yapılır? Türkmenistan iş ilanları, Hangi sektörlerde personel ihtiyacı var?

16 Mart 2019 Cumartesi 17:18
1129 Okunma
Türkmenistan İş İmkanları - Türkmenistan’da Çalışmak

Türkmenistan, 1991 yılında Sovyetler Birliğinden ayrılarak bağımsızlığını kazanmıştır. 6 milyon nüfusa sahip olan Türkmenistan bir Orta Asya ülkesidir. Nüfusun yüzde 85’i Türkmenler oluştururken yüzde 5 Özbek ve geri kalan nüfusu ise Ruslar ve diğer ülke vatandaşları oluşturmaktadır.

Ülkenin resmi dili Türkçeye benzeyen Türkmencedir. Ülkenin 27 yıllık siyasi tarihine baktığımızda bir kez yönetim el değiştirmiş ve 2007 yılından beri hala aynı siyasi irade ülkeyi yönetmektedir. Türkmenistan cumhuriyet rejimi ile yönetiliyor gibi görünse de ülkede tek parti iktidarı görev başındadır.

Daha önceleri bir sömürge durumunda ülke yeteri kadar gelişememiştir. Bağımsızlığın kazandıktan sonra Orta Asya’nın en istikrarlı büyüyen ekonomisine sahiptir. Dünyada yaşanan ekonomik krizlere rağmen kalkınma programlarına ve yatırımlarına hızla devam etmektedir. Bu nedenle Türkmenistan’da çalışmak için ülkemizden yoğun bir iş başvuru yapılmaktadır.

Türkmenistan dünyanın en ucuz benzin satışı yapılan ülkelerinin arasında üçüncü sıradadır. Yerli halkın aylık geliri 200 dolar civarında olmasına rağmen doğalgaz, elektrik ve su gibi temel ihtiyaçlar halka ücretsiz olarak sunulmakta.

Türkmenistan’da Çalışma Şartları Nelerdir?

Türkmenistan’da özellikle Türk firmalarının büyük yatırımları dikkat çekmekte. Özellikle tekstil ve inşaat sektöründe Türk şirketlerinin kazandığı ihaleler neticesinde binlerce insana iş olanağı doğmakta. Türk firmalarının ülkeye yaptığı yatırımlardan ötürü Türkmenistan’da çalışmak için her yıl binlerce Türk vatandaşı başvuruda bulunuyor. Ülkenin yeniden imarı için Türk müteahhitlik firmaları her yıl artan yatırımlarıyla binlerce insana istihdam olanağı da sağlıyor.

Türkmenistan’da çalışma şartları yabancılar için o kadarda kolay değil. Ülke kendi vatandaşına gösterdiği alakayı ne yazık ki dışardan gelen insanlara gösterdiği pek söylenemez. Bu nedenle başka ülkelerden Türkmenistan’a gelen kişiler için hayat oldukça pahalı denilebilir.

Türkmenistan’da devlet kontrolü çok ağır bastığı için sanayiye dayalı üretim anlayışı yoktur. Ülkenin ihracatı sadece doğalgaz, petrol ve pamukla sınırlı kalmıştır. Bu nedenle ülkeye çalışmak için gelenlerin büyük bir kısmı inşaat sektöründe iş bulabilmekte. Petrol ve doğalgaz işletmeleri de zaman zaman işçi alımı yapmaktadır. Ağırlıklı olarak Türk inşaat firmalarının ülkede olmasından dolayı Türkler ilk önce inşaat sektöründe çalışmaya başlar.

Türkmenistan dünyada doğalgaz kaynağı bakımından gelişmiş ülkeler arasında dördüncü sıradadır. Ülke pamuk yetiştiriciliği alanında da sayılı ülkeler arasında yer alır. Türkmenistan’ın en gelişmiş şehri olan Aşgabat iş fırsatları açısından en cazip şehridir diyebiliriz. Bu nedenle Türkmenistan’da çalışma şartlarını yerine getiren kişiler Aşgabat’ta kendilerine uygun iş fırsatlarını yakalayabilir.

Türkmenistan’da Yaşamak

Türkmenistan’da çoğu şey devlet kontrolündedir ve yabancıların hakları sınırlıdır. Kendi vatandaşına tanıdığı birçok imkândan yabancı uyruklu kişiler maalesef faydalanamaz. Bu nedenle hayat şartları açısından pahalı bir ülke. Ancak ülkede çalışan kişilerin ev kiralarının çalıştıkları şirketler tarafında ödenmesi onlar için büyük bir kolaylık olmakta.

Türkmenistan’da ev kiraları 500-1500 dolar arasında değişmekte. Ev kiraları evin konumuna, merkeze ve toplu taşımaya olan yakınlığına ve metrekaresine göre değişiklik gösterir. Eğer orta halli düzgün bir ev kiralamak isterseniz 700-800 dolar civarında bulabilirsiniz.

Türkmenistan’da Türkiye ve dışardan gelen işçilerin aylık kazancına baktığımızda yaklaşık olarak 1000-3000 dolar diyebiliriz. Genellikle inşaat sektöründe çalışan Türklerin kazancı ülkede yaşamak için gayet yeterlidir.

Türkmenistan’da Sosyal Yaşam

Türkmenistan’da sosyal yaşamda bazı sert ve katı kuralları görmek mümkün. Bu nedenle ülkenin kanunlarını iyi bilmek ve uygulamak gerekir. Aksi halde beklenmedik cezalara çarptırılabilirsiniz. Bu kurallardan bazıları şunlardır:

▪ Türkmenistan’da sokakta sigara içmek kesinlikle yasaktır. Sadece özel mülklerde ve kapalı alanların içinde yapılan özel odalarda sigara içilmesine izin var. Ayrıca sigara fiyatları oldukça pahalı. 7-8 dolar civarında satılıyor. Eğer sigara kullanıyorsanız yanınızda mutlaka götürmelisiniz.
▪ Ülkede uyuşturucu kullanmanın ve taşımanın cezası çok ağır. Bu durumda yakalanan bir kişi24 yıl hapis cezasına çarptırılıyor ve bu cezanın affı da kesinlikle mümkün değil.
Türkmenistan halkının bir kısmı Türkleri pek sevmese de genel manada Türklere ilgi gösteriyorlar.
▪ Ülkede gece on birden sonra yabancıların dışarıya çıkması kesinlikle yasaklanmış.
▪ Türkmenistan polisinin hemen hemen hepsi rüşvetle çalıyor. Hatta daha fazla rüşvet alabilmek için özellikle yabancıların en ufak bir hatalarını bile affetmiyor. Örneğin, kirli araba ile dolaşmak, geç saatlerde dışarda olmak, trafik ışıklarına uymamak gibi birçok sebeple rahatlıkla rüşvet isteyebiliyorlar.
▪ Ülkede özel televizyon kanalları henüz açılmamış. Tüm televizyon ve radyolar devletin tekelinde bulunuyor.
▪ Türkmenistan hükümeti youtube, tweeter ve facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinin kullanımını yasaklamış.
▪ Ülkede birçok ev ve iş yerinde internet bağlantısı bulunmuyor. Ancak cep telefonlarındaki mobil internet bağlantısı kullanılabiliyor.
▪ Türkmenistan kışları oldukça soğuk bir iklime sahip. Yazları ise çöl ikliminde etkilendiği için ortalama sıcaklıklar 45-50 dereceleri bulabiliyor.
▪ Ülkede yerel halk için yemek ucuz olsa da yabacıların her yerde yemek yeme şansı olmadığı için pahalı denilebilir.

Aynı şekilde giyim sektörü de oldukça pahalıdır. Bunun nedeni tekstil ürünlerinin birçoğunun ithal edilmesi ve devletin bu ürünlere yüksek gümrük vergisi uygulamasıdır. Bu nedenle Türkiye’den aldığınız bir ürüne Türkmenistan’da iki katı daha pahalı ödeme yapabilirsiniz.

Yurt dışında çalışmak isteyenler yorum bölümünü kullanarak düşüncelerini paylaşabilirler. Ayrıca aşağıdaki makaleleri de inceleyerek yurtdışı iş imkanları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.