Rusya'da Çalışmak İsteyenler İçin İş İmkanı

Arap ülkelerinden sonra şimdi de Rusya binlerce Türk işçiye kapılarını açıyor. Rusya'da faaliyet gösteren şirketlerin iş ilanlarına başvuru yaparak da Rusya'da iş sahibi olabilirsiniz.

Rusya'da Çalışmak İsteyenler İçin İş İmkanı

Arap ülkelerinden sonra şimdi de Rusya binlerce Türk işçiye kapılarını açıyor. Rusya'da faaliyet gösteren şirketlerin iş ilanlarına başvuru yaparak da Rusya'da iş sahibi olabilirsiniz.

24 Mart 2019 Pazar 17:15
761 Okunma
Rusya'da Çalışmak İsteyenler İçin İş İmkanı

Rusya’da iş mi arıyorsunuz? Bu rehber, Moskova’da ve St. Petersburg’da iş bulmanız konusunda size yardımcı olacak, Rusya’da nasıl çalışma izni alabileceğinizi açıklayacak ve İngilizce konuşanların Rusya’da nerede ve hangi sektörlerde iş bulacağını açıklayacaktır. Rusya’da iş imkânları oldukça çeşitlidir ve çalışan birçok yabancı kişi bulunmaktadır. Yapılan araştırmalara göre Rusya’da çalışan yabancı uyruklu kişiler, diğer ülkelerde çalışan yabancı uyruklu kişilere göre çok daha yüksek gelire sahiptir.

Moskova’da ve St. Petersburg’da çalışmak, enerji ve inşaat sektöründe kariyer yapmak isteyenler için bulunmaz bir fırsattır. Moskova, ülkenin finansal ve ekonomik merkezidir. Moskova’daki iş gücü, Rusya’nın GSYH’nin dörtte birini kazanmaktadır ve dahası Moskova ülkedeki en düşük işsizlik oranına sahiptir. Rusya’nın büyük şirketleri ve uluslararası firmaların genel merkezleri çoğunlukla Moskova’da bulunur.

Dolayısıyla, Moskova birçok çok uluslu şirket ve yabancı uyruklu çalışan için ilgi odağı konumundadır. Eğer Rusya’da iş arıyorsanız, Moskova sizin için doğru bir tercih olacaktır. Moskova’nın ekonomisi, daha çok hizmet sektörü sayesinde ayakta kalmaktadır ve Rusya’da binlerce kişi hizmet sektöründe çalışmaktadır. Birden çok dili konuşan kişiler, Moskova’daki barlarda, otellerde ve restoranlarda kolaylıkla iş bulabilirler. Ayrıca, Moskova’da gıda, enerji ve elektronik sektörlerinde iş bulunabilmektedir.

St. Petersburg İş İmkanları

St. Petersburg, ülkenin turizm ve kültür başkenti olmasının yanı sıra önemli bir istihdam kaynağıdır. Rusya Federal Göç Bürosu’na göre 1.6 milyon yabancı St. Petersburg’da yaşamaktadır. 2020 yılında ise toplam iş gücünün yüzde 40’ını yabancı çalışanların oluşturması bekleniyor. St. Petersburg’daki iş piyasası, Moskova’dakine göre daha küçük ve daha az çeşide sahiptir. St. Petersburg’daki iş imkanları, birbirinin hemen hemen aynıdır fakat St. Petersburg’daki maaşlar Moskova’daki maaşların 2-3 katı kadardır. St. Petersburg’daki bir kişinin geliri aylık ortalama 750 dolardır.

Rusya’da İş Sözleşmesi

Rusya’da iş sözleşmesi, iki nüsha halinde hazırlanır ve her iki taraf tarafından da imzalanır. Bu nüshalardan birini işçi, diğerini de işveren alır. Yapılan iş sözleşmesi hem İngilizce hem de Rusça olarak hazırlanmalıdır. Ayrıca, iş sözleşmesinin geçerli olabilmesi için Rus mahkemeleri tarafından onaylanması gerekmektedir. Rusya’da üç çeşit iş sözleşmesi bulunmaktadır.

▪ Serbest Metinli İş Sözleşmesi: Rusya’daki en yaygın iş sözleşmesi olan bu modelde herhangi bir geçerlilik tarihi belirtilmemiştir fakat sözleşmenin feshedilmesi için belli başlı şartlar mevcuttur.

▪ Belirli Süreli İş Sözleşmesi: Bu tip sözleşmelerin geçerliliği en fazla 5 yıl ile sınırlıdır ve geçici işçiye kalıcı iş sözleşmesi teklif edildiğinde sözleşme bitebilir.

▪ Mevsimsel İş Sözleşmesi: Bu tip sözleşmeler, 2 ay için geçerlidir.

Rusya’da Kimler Çalışabilir?

Rusya’da çalışmak isteyen herkes, çalışma iznine sahip olmalıdır. Federal Göç Bürosu, söz konusu çalışma iznini yabancı uyruklu çalışanlara sağlamaktadır. Birçok yabancı uyruklu çalışan, Rusya’da çalışmak için tam çalışma iznine ihtiyaç duymaktadır fakat bazı istisnalar bulunmaktadır.

▪ Hali hazırda oturma iznine sahip olan kişilerin çalışma iznine ihtiyacı yoktur.

▪ Başka bir yabancı ülkede çalışan yabancı uyruklu bir kişi, geçici iş vizesiyle Rusya’da 90 güne kadar çalışabilmektedir.

▪ Diplomatik bir görev ile Rusya’da bulunanların çalışma izni almasına gerek yoktur.

▪ Medya temsilcilerinin akreditasyonu sorunsuz bir şekilde yapıldıktan sonra bu kişiler, Rusya’da çalışmak için çalışma iznine ihtiyaç duymamaktadır.

▪ Eğitim kurumlarında ders vermek için davet edilen kişilerin çalışma iznine ihtiyacı yoktur.

Rusya’da En Çok Talep Gören İşler

Tecrübenize ve altyapınıza bağlı olarak Rusya’da iş bulmak, sandığınız kadar kolay olmayabilir. Moskova’da yabancı uzmanlar için olan talep oldukça yüksektir fakat bu talep insan kaynakları, bilgi teknolojileri, iş geliştirme ve finans alanlarıyla sınırlıdır. Anadilinize bağlı olarak Rusya’da çocuk bakıcılığı ve hasta bakıcılık gibi işlerde de çalışabilirsiniz.

Özellikle satış ve mühendislik alanlarında yabancı çalışanlara olan talep oldukça fazladır. Ayrıca, Rusya’da sağlık ve ilaç sektörü de yetişmiş eleman bulma konusunda büyük sıkıntılar çekmektedir. Eğer alanınızda uzman bir doktor veya eczacı iseniz, Rusya’da çalışmayı düşünebilirsiniz. İngilizce konuşanlar için en rekabetçi mesleklerin arasında yayıncılık ve habercilikle ilgili işler bulunmaktadır.

Rusya’da Nasıl İş Bulunur?

Moskova’da ve St. Petersburg’da iş bulmanızı kolaylaştıracak birçok web sayfası ve İK ajansı bulunmaktadır fakat bu yerler daha çok kurumsal ve yüksek kaliteli işler bulmak için uygundur. Bu ajansların birçoğu kişilerin CV’lerini E-mail yoluyla göndermelerini veya sitelerinde CV doldurmalarını istemektedir. Rusya’da iş imkânları bulmak için bir diğer yol ise kendi ülkenizdeki iş ve işçi bulma kurumlarından destek almaktır. Böylelikle Rusya’da daha kolay iş bulabilirsiniz.

Rusça İş Görüşmesi İçin Hazırlık

Birçok çok uluslu şirket, online başvuru formlarını kullansa da CV’ler ve kapak mektupları geleneksel yollarla hazırlanmaktadır. Niyet mektubu, Rusya’da iş başvurunun en önemli parçalarından biridir ve CV’den daha çok önem görür. Yazacağınız niyet mektubu; resmi bir dille yazılmalı, iş için neden uygun olduğunuzu, hedeflerinizin neler olduğunu, yeteneklerinizi ve iş tecrübelerinizi belirtmelidir.

İş görüşmesi için çağırıldığınızda, söz konusu firmayı iyi araştırdığınızdan emin olmalısınız. İş görüşmesi günü geldiği zaman, resmi bir şekilde giyinmeli ve CV’nizin bir kopyasını yanınıza almalısınız. Bunlara ek olarak diğer belgeleri de getirmelisiniz. İş görüşmesi esnasında mutlaka o işi almak için istekli olduğunuzu göstermelisiniz.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
şükrü aydın 2019-09-27 16:44:04

çalışabilirim şantiye tecrübem var 20-25 yıldır çalışıyoruz inşaat sektöründe toplu konut projelerinde hava alanlarında otellerde otel inşatı ve işletmesinde çalıştım şantiyecilik hayatımız vardır