Kuveyt'te Çalışmak ve Kuveyt'te Yaşam

Kuveyt iş ilanları ve Kuveyt'te yaşam hakkında haber vermeye devam ediyoruz. Sizde Kuveyt'te Çalışmak istiyorsanız haberimizin devamını incelemenizi öneriyoruz.

Kuveyt'te Çalışmak ve Kuveyt'te Yaşam

Kuveyt iş ilanları ve Kuveyt'te yaşam hakkında haber vermeye devam ediyoruz. Sizde Kuveyt'te Çalışmak istiyorsanız haberimizin devamını incelemenizi öneriyoruz.

13 Mart 2019 Çarşamba 19:22
343 Okunma
Kuveyt'te Çalışmak ve Kuveyt'te Yaşam

Kuveyt, Arabistan Yarımadasında üç milyonluk nüfusa sahip küçük bir ülkedir. 1990 yılında Irak işgali ile büyük bir yıkıma uğrayan ülke, savaş sonrası adete yeniden inşa edilmiş ve bugünkü modern halini almıştır.

Zengin petrol yataklarını elinde bulunduran Kuveyt, savaş sonrası hem inşaat sektöründe hem de petrokimya endüstrisinde büyük yatırımların yapıldığı bir ülkedir. Hem Türk yatırımcılar hem de Avrupa ve Amerikalı yatırımcılar büyük sermaye birikimlerini Kuveyt’te kullanmayı tercih etmişlerdir. Bu nedenle Kuveyt iş imkanları açısından birçok kişinin tercih ettiği ülkeler arasında er alır.

Kuveyt’te çalışmak için ülkemizden de her yıl binlerce kişi iş başvurusunda bulunmakta ve başvuruları değerlendirilmektedir. Ülkede yurt dışından çalışmak için gelenlerin büyük bir çoğunluğu Asya ve Avrupa ülkeleridir.

Kuveyt’te Çalışan Türklerin İş İmkanları Nasıl?

Kuveyt’te iş imkanları açısından avantajlı bir ülke olmakla birlikte masa başı ve yöneticilik gibi pozisyonlar da genellikle Avrupalılar ve Amerikalıların çalışmasına olanak sağlanmış. Kısmen de olsa Türk işçiler de Kuveyt’te daha iyi şartlardaki işlerde çalışma olanağı bulmakta. Ülkede hizmet sektöründe çalışan işçiler genellikle Asya kökenlidir ve çoğunlukla Bangladeş, Hindistan ve Nepal asıllıdırlar. Türklerin hizmet sektöründe çalışma oranları ise daha azdır.

Kuveyt’e Türk inşaat firmalarının yaptığı büyük yatırımlardan dolayı Türk işçilerin büyük bir çoğunluğu inşaat sektöründe çalışmakta. Bu nedenle Türk işçiler Kuveyt’te genellikle ara eleman olarak değerlendirilmekte, usta başı, tekniker, elektik-su-doğalgaz tesisatı, sıva, doğrama ustası vb. işlerde çalışmakta.

Kuveyt’te çalışmak için giden Türkler inşaat sektörü dışında turizm ve gıda sektöründe de aşçı, kebap ustası, fırıncı, garson vb. mesleklerde de çalışma fırsatı bulmaktadır. Türkler hizmet sektöründe çok fazla görülmeseler de kuaförlük, tezgahtarlık ve şoförlük yapan kişilere de rastlamak mümkün.

Kuveyt’te Çalışan Türklerin Dikkat Etmesi Gereken Konular Neler?

Kuveyt’e gerek çalışmak için gerekse turistik ziyaret için gitmek isteyenlerin dikkat etmesi gereken bazı huşular vardır. Çünkü her ülkenin kendine özgü bir kültürü, bir hayat felsefesi, gelişmişlik düzeyi, yemek çeşitleri ve sosyal yaşantısı vardır. Bu nedenle nereye gidilirse gidilsin belli bir zaman o ülkenin düzenine ayak uydurmak zordur.

Kuveyt, Türkler tarafından en fazla tercih edilen ülkeler arasında yer alır. Ülkenin gittikçe yükselen milli geliri, yabancı işçilere sunulan hatırı sayılı maaşlar ve gelecek için birikim yapma şansı Kuveyt’te çalışmayı cazip hale getirmektedir.

Kuveyt’te Çalışmak İçin Bilinmesi Gerekenler

Her ülkenin kendine özgü bir yaşam şekli, gelenek ve göreneği ve kuralları vardır. Ancak tüm bunlar göz önüne alındığında yabancı bir ülkede yaşamak mümkün olur. Özellikle Kuveyt’e çalışmak için gidecek kişilerin şu hususlara dikkat etmesi gerekir. Bunlar;

▪ Kuveyt iş adamları yanlarında çalıştıracakları kişilere mutlaka güvenmek isterler ve referansla gelen kişilere öncelik tanırlar. Bu nedenle iyi bir referansınızın olması iş bulma olasılığınızı arttıracaktır.

▪ Yapacağınız iş görüşmelerinin mümkünse yüz yüze yapılması ve yapılan bu görüşmenin yazılı bir şekilde tutulması daha sonra çıkabilecek olası sorunları ortadan kaldırır.

▪ Kuveyt halkı direkt konuya girmeyi pek sevmez bu nedenle görüşmenin başlangıcından genel veya kişisel bazı konulardan bahsedilmesi iş görüşmesi için daha etkili olacaktır.

▪ Unutulmaması gereken bir hususta Kuveyt vatandaşlarının verdikleri randevu saatine pek önem vermemeleri. Bu nedenle görüşmede gecikmeler yaşayabilirsiniz.

▪ Kuveytliler aileye çok önem verirler. Eşleri hakkında konuşmayı pek sevmezler ve onlar için aile işten her zaman önce gelir. Bu nedenle bazı gecikmeler yaşayabilirsiniz.

▪ Ülkede İslami kurallar hakimdir ve bu iş hayatında da hissedilmektedir. Kuveyt erkekleriyle tokalaşabilirsiniz ancak kadınlar ile tokalaşmak uygun görülmez. Bunun yerine elinizi göğsünüze koyarak selam verebilirsiniz.

▪ Kuveytliler misafirperver insanlardır. Özellikle Türkleri çok severler ve yakın davranırlar. Sizi evlerine ya da bir restorana yemeğe davet ettiklerinde şaşırmayın.

▪ Kuveyt kadınları tesettüre oldukça fazla riayet ederler ve kıyafetleri kapalıdır. Ancak yurt dışından gelenler için böyle bir mecburiyet yoktur. Siz yine de sade, dikkat çekmeyen muhafazakâr bir giyim tarzı tercih etmelisiniz.

▪ Cuma günleri onlar için kutsal ve çok önemlidir. Mümkünse o gün içinde hiçbir iş programı yapmazlar. Diğer hafta içi günleri ise namaz vakitlerinde çalışmazlar ve mutlaka namaz için vakit ayırırlar.

▪ Kuveytlileri yemek kültürü ve yemek adabı da oldukça farklıdır. Genellikle yemeklerini elle yerler ve sağ ellerini kullanırlar. Çatal kaşık kullandıklarında sol ellerini kullanmamaya dikkat ederler.

Kuveyt’te Yaşam

Kuveyt iklimi mevsim geçişleri açısından Türkiye iklimi ile büyük benzerlik gösterir. Kışın en yüksek sıcaklık yirmi derece civarında seyreder. En düşük sıcaklık derecesi ise sıfırdır. Ancak yaz döneminde 60 dereceyi bulan hava sıcaklığı bunaltıcı olabilir. Kurak bir iklime sahip olan zaman zaman çöl ikliminin etkisinde kalarak kum fırtınaları da görülmektedir.

Değişken bir iklime sahip olan ülkede yaşamak isteyenlerin sağlık açısından bunu dikkate almaları ve özellikle tansiyon, kalp ve solunum yol hastalıklarına sahip kişilerin gidecekleri tarihi iyi belirlemeleri gerekir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ibrahim işbilir 2019-06-17 23:32:34

Kuveyt de çalışmak istiyorum capital holding şirketinde mesleğim sıvacı ekibim var tek isterseniz de gelirim

Avatar
İrfan 2019-06-26 16:15:30

Selam ben kuweyit 4yıl calışdım mesleğim eskavetor op calışdıgım firmalar stfa Deniz 3 yıl liman takimat ve tarama ciperes poroamda Deniz tarama yapdım TML işaat Deniz içi boru kanalı kazdım iş bakıyorum