Kazakistan İş İmkanları ve Yaşam Standartları

Kazakistan'da Türkler için iş fırsatları nelerdir? Kazakistan iş ve sosyal hayatı nasıl? Kazakistan'da iş imkanları nelerdir? Kazakistan'da yaşam nasıldır? Detaylar haberimizde

Kazakistan İş İmkanları ve Yaşam Standartları

Kazakistan'da Türkler için iş fırsatları nelerdir? Kazakistan iş ve sosyal hayatı nasıl? Kazakistan'da iş imkanları nelerdir? Kazakistan'da yaşam nasıldır? Detaylar haberimizde

20 Mart 2019 Çarşamba 18:40
834 Okunma
Kazakistan İş İmkanları ve Yaşam Standartları

Kazakistan, bir Orta Asya ülkesi olmakla birlikte yüz ölçümü bakımında dünyanın dokuzuncu ülkesidir. Yaklaşık 20 milyon nüfusa sahip olan ülkede yapılan son atılımlar sayesinde Kazakistan iş imkanları oldukça genişlemiştir. Kazakistan nüfusunun yüzde 65’ini yerli halk, yüzde 20’si Rus vatandaşı ve geri kalan kısmı da diğer ülke vatandaşlarında oluşur. 1991 yılında bağımsızlığını kazanan ülkeyi hala aynı Cumhurbaşkanı yönetmektedir.

Kazakistan, bağımsızlığını ilan etmesinin ardından hızlı bir kalkınma dönemine girmiş ve peşi sıra birçok yatırım gerçekleşmiştir. Ülke zengin maden yataklarına sahip olması açısından küresel güçlerin her an takibindedir. Kazakistan’da uranyum, kömür, doğalgaz ve hidrokarbon yatakları oldukça yaygın çıkarılmakta ve bu madenlerle gelecekte söz sahibi ülkeler arasına gireceği beklenmekte.

Kazakistan’da İş İmkanları Nelerdir?

Kazakistan, Sovyetler Birliğinden ayrılıp bağımsızlığını kazandıktan sonra hem yerli hem de birçok yabancı yatırımcının dikkatini çekmiş ve yeni projeler hızla hayata geçirilmiştir. Bu projeler kapsamında Kazakistan iş imkanları artmış ve vasıflı veya vasıfsız bir personele ihtiyaç duymuştur. Bu nedenle başta Türkiye olmak diğer ülkelerden işçi alımları her yıl artarak devam ediyor.

Kazakistan, yeniden inşa edilen bir ülke olduğu için en fazla büyüyen sektör inşaat sektörüdür. Bu nedenle birçok inşaat firması yeni personele ihtiyaç duymakta. Ülkede eğitimli ve iyi yetişmiş personel eksikliği çok fazla olduğu için beyin göçünün yoğun yaşandığı bölgelerden biri. Özellikle, mimar, mühendis, inşaat teknikeri ve ekip şeflerine oldukça fazla ihtiyaç duyulmakta. Bunun yanı sıra ara ara eleman ihtiyacı da oldukça fazla.

Ülkedeki İnşaat firmalarının büyük bir kısmı Türk firmalarının elinde. Bu nedenle inşaat sektörüne yatırım yapmak isteyen yatırımcıların ilk tercih ettikleri ülke Kazakistan oluyor. Petrol yataklarının kontrolü ve işletmesi ise Avrupa ülkeleri eliyle yapılıyor. Çinliler ise doğalgaz yataklarının işletilmesinden sorumlu.

Kazakistan’da Maaşlar Ne Kadar?

Kazakistan’da çalışmak isteyen Türkler için iş imkanları oldukça geniş. Özellikle inşaat sektörü ve petrokimya endüstrisi için her yıl Türk işçi alımları yapılıyor. Kazakistan’da en yüksek maaş alan sektörlerin başında madencilik ve taş ocağı işletmelerinde ödenmektedir. Bu işletmelerde çalışanlar aylık ortalama 4bin-5bin dolar kazanabilmektedirler.

Kazakistan yerli halkı yabancı işçilerden daha az maaş alıyor. Bir Kazak işçi aylık 500 dolar kazanırken yabancı uyruklu bir işçinin aylık kazancı 5bin doları bulmaktadır. İnşaat sektöründe çalışan bir işçi ve ustalar aylık kazancı 3bin doların üzerinde olabiliyor. Şantiye şefi veya orta düzey bir yönetici iseniz çok rahat 5bin dolar kazabilirsiniz.

İşsizlik oranın yüzde beşlerde olduğu ülkede tecrübeli eleman ve yönetici personel eksikliği çok fazla. Bu nedenle yabancı personel istihdamı oldukça tüksek bir ülkedir.

Türkler için güvenilir kurumsal firmaların yanında daha küçük ölçekli şahıs şirketlerde de çalışma imkanları geniştir. Ülkeye giriş için vize istenmediği için Türk çalışanların sıklıkla tercih ettiği ülkeler arasında Kazakistan’da bulunmakta.

Kazakistan’da Yaşam Standartları Nasıl?

Kazakistan, yerli halkı için ucuz bir ülke olarak görülmekte. Bu nedenle sosyal yaşantılarına oldukça önem vermekteler. Ülkeye ilk kez giden biri için ilk başta pahalı gibi görünse de aksine birçok çevre ülkeye göre oldukça ucuz bir ülke denilebilir.

Kazakistan’da yaşam standartları bölgeden bölgeye değişikli göstermekte. İklimi ise Doğu Anadolu Bölgesi iklim şartlarına benzediği için Ekim-Nisan ayları arası oldukça soğuk ve yağışlı geçmektedir. Böylesi soğuk bir iklime sahip olan ülke ısınma sorunun çözmüş durumdadır. En uzak yerleşim yerlerinde bile merkezi ısıtma mevcuttur. Bir ton kömürün 20 dolar olduğu ülkede üç dört katlı bir binanın ısınma gideri yıllık 200 doları ancak bulur.

Kazakistan halkı Türkleri diğer yabancılardan ayrı tutarak daha fazla ilgi gösterirler. Genellikle Türkleri sevdiklerini söyleyebiliriz.

Astana ve Almatı ülkenin en gelişmiş şehirleridir. Dolayısıyla bu şehirlerde hayat bir nebze de olsa pahalıdır. Ev kiraları evin konumuna ve büyüklüğüne göre değişiklik gösterir. Orta derece bir evin kirası 400 dolar civarındayken, daha merkezi yerde üç odalı ve lüks evlerin kiraları 1000 doları bulabilir.

Kazakistan’da yaşamak istiyorsanız özellikle merkezi bölgelerde ev tutmanızda fayda vardır. Çünkü ücra ve ıssız bölgelerde hırsızlık vb. olaylar çok yaygındır. Bu nedenle sıkıntı yaşayabilirsiniz. Ülke polisinin birçoğu rüşvet almakta olduğu için mümkünse adli bir vakaya karışmamanızı öneririz.

Kazakistan’da Yemek Kültür Nasıl?

Yerel halk at etini tercih etmektedir. At eti Kazaklar için çok değerli ve pahalıdır. Hatta bazı bölgelerde sadece misafirlere özel hazırlanan yemeklerde at eti kullanılır. Ancak ülke restoranlarında hazırlanan yemeklerin birçoğuna pahalı olduğu at eti konulmaz. Ancak siz talep ettiğinizde yemeğinize katılır.

Ülkede tarım alanları kısıtlı olduğu için sebze ve meyve çevre ülkelerden ithal edilmektedir. Bu nedenle sebze ve meyve fiyatları ülkemize göre oldukça pahalıdır diyebiliriz. Kazakistan’ın ünlü yerel çorbası “lagman” çok meşhurdur.

Makarnalı et çorbasına benzeyen bu çorba çok lezzetli olduğu için Türkler tarafından da tercih edilmekte. Özel ve lezzetli yemeklerin yapıldığı Özbek restoranları da ülkede oldukça yaygındır. Türk yemeklerinden şaşmam diyenler içinde birçok Türk lokantası ülkede hizmet vermekte. Bu lokantalarda Klasik Türk yemeklerinin yanında tüm kebap çeşitlerini de bulmanız mümkün.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.