Katar’da Türk Vatandaşları İçin iş imkanları

Katar'da çalışmak isteyen Türk vatandaşları için bu ülkede yatırımı olan Türk şirketlerini araştırdık. Bu şirketler Katar'da bulunan yatırımlarına Türk işçi alımı yapmaktadırlar.

Katar’da Türk Vatandaşları İçin iş imkanları

Katar'da çalışmak isteyen Türk vatandaşları için bu ülkede yatırımı olan Türk şirketlerini araştırdık. Bu şirketler Katar'da bulunan yatırımlarına Türk işçi alımı yapmaktadırlar.

30 Mart 2019 Cumartesi 19:51
555 Okunma
Katar’da Türk Vatandaşları İçin iş imkanları

Orta Doğu coğrafyasının en küçük ülkesi konumunda olan Katar, 2,5 milyon nüfusa sahip olmasına rağmen ekonomik anlamda hızlı bir büyümeye sahiptir. Ayrıca 2022 yılında dünya kupasının ülkede gerçekleşecek olması Katar’ı iş imkanları açısından çok cazip bir ülke konumuna getiriyor. Gerçekleşecek bu spor organizasyonu için yapılan çalışmalar ülkenin birçok yerini geniş bir şantiye alanına çevirmiş. Bu nedenle Katar’da iş imkanları her geçen gün artmakta.

Ülke nüfusunun sadece yüzde 25’i yerli halktan oluşmakta. Ülkede yaşayanların yüzde 75’i ise yabancı uyruklu vatandaşlardır. Katar bir yarımada ülkesidir ve dünyanın en büyük Amerikan üssü bu bölgede bulunmakta. Yerli halkın büyük bir çoğunluğu Müslümandır ve ülkede resmi dil olarak Arapça konuşulmaktadır.

Katar’da Sosyal Hayat Nasıldır?

Katar, dünyada kişi başına düşen milli gelir oranı açısından en yüksek ülkelerin başında gelir. Bu da özellikle yerli halkın sosyal hayatlarını olumlu bir şekilde etkilemektedir. Katar halkının geneli sıcak kanlı olmasına rağmen zenginlik oranlarının hızlı artışından dolayı biraz sonradan görme diyebiliriz.

Katarlı gençler devletin eğitime verdiği büyük teşvikler sayesinde çok iyi eğitim almaktadır ancak ülkeyi yönetenlerin büyük batı hayranlığı yüzünden gençler Amerikan felsefesini benimseyerek bilinçsizce yetişmektedirler. Bunun bir sebebi de zengin bir ailenin çocuğu olmanın getirdiği ekonomik refah ve lüks yaşantıları ile dünyadaki savaş, açlık ve sosyal adaletsizlik gibi kavramlardan uzak bir gençliğin yetişmesini beraberinde getiriyor. Katar caddelerinde lüks arabalarıyla gezen ve kafelerde vakit öldüren gençleri görmek mümkün.

Gençlerin bu kadar Amerikan hayranı olması ülkede bulunan Amerikan üniversitelerinin ve akademisyenlerinin sayısının çok olmasının payı da unutulmamalıdır. Bu üniversitelerde ayrıca Katarlı öğrencilerin yanı sıra birçok ülkeden gelen öğrenciler de eğitim görmektedir.

Katar’da Kadın Olmak

Katar’da kadınlara tanınan sosyal haklar oldukça fazladır ve bu da kadınların hayatlarından memnun oldukları anlamına gelir. Bu nedenle hiçbir Katarlı kadın yabancı uyruklu biriyle evlenmek istemez. Çünkü yabancı biriyle evlenen kadın, ona sunulan bu sosyal haklardan mahrum olacağını bilir.

Katarlı kadınlar dış kıyafet olarak siyah çarşaf giyerler ancak yüzleri açıktır. Oldukça bakımlıdırlar. Çünkü ülkede birçok güzellik ve spa merkezleri kadınların hizmetine sunulmuştur. Bununla birlikte gün içerisinde alışveriş merkezlerinde oldukça fazla vakit geçirirler.

İslam dinin getirdiği kurallar sıkı bir şekilde uygulanan ülkede yabancılar için fazla katı uygulanmasa da zaman zaman bazı sorunlar yaşanabilmektedir. Kadınların bazıları siyah tuniği tercih ederken, ülkenin gençleri etek, kot pantolon vb. kıyafetlerle dışarıya çıkabilmektedir.

Katar'da Türkler İçin İş İmkanları

Katarda yaşayan yerli halk genellikle masa başı işlerde çalışmakta veya büyük şirketleri yönetmektedir. Bu nedenle özellikle Asya ülkelerinden olmak üzere dünyanın her yerinden personel alımı gerçekleştirmekteler. Ülkede milyarlarca dolarlık dev projelerin inşaatları, doğalgaz şirketleri ve petrol firmaları her yıl binlerce işçi alımı gerçekleştirmekte. İşçi alımları genellikle hizmet sektörü ağırlıklı olsa da mimar, mühendis, teknisyen ve diğer vasıflı personele de her zaman ihtiyaç vardır.

Ülkenin petrol ve doğalgaz kaynakları Fransız, İngiliz ve ABD firmaları yönetir. Katar devletinin petrol ile alakalı tüm şirketlerin yönetimi ve ortaklığına da bu şirketler sahiptir. Doğalgaz ve petrole dayalı ekonomisi olan Katar her geçen gün daha da gelişmekte ve büyüyen inşaat sektörü ile birlikte demir çelik sektöründe de büyük atılımlar gerçekleşmektedir.

Ancak burada bir hatırlatma yapmakta fayda var. Özellikle inşaat sektöründe Katar’a çalışmaya gitmek isteyen kişilerin yaz aylarında 50 dereceyi bulan hava sıcaklığını göz önünde bulundurmalıdırlar. Aksi halde bunaltıcı bir havada çalışmanın sıkıntısını yaşayabilirler.

Katar’da Türk işçilerin durumuna baktığımızda, özellikle inşaat sektöründe vasıfsız işçi alımı yoktur. Daha çok, mimar, mühendis, şantiye şefi, demirci, fayansçı, elektrik ustası gibi mesleklerin daha fazla tercih edildiğini görürüz.

Katar’da iş imkanları sadece inşaat, petrol ve doğalgaz şirketleri değildir. Gıda, restoran, otelcilik ve turizm gibi sektörlerde de iş bulma imkanları mevcut. Ancak bu tür işletmeler genellikle daha vasıflı işçi alımı gerçekleştirmekte. Örneğin, pide ustası, aşçı, kebap ustası ve kuaför gibi ustalık gerektiren mesleklerdir. Ülkede en alt kademedeki işlerde çalıştırılan tüm vasıfsız işçiler genellikle Srilenkalı, Nepalli ve Hintlidir. Temizlik, çocuk bakımı ve şoförlük vb. işleri düşük maaşlı bu kişilere yaptırılmaktadır.

Katar’da Maaşlar Ne Kadar?

Katar’da çalışan yabancı uyruklu kişiler arasında bir çeşit sınıfsal ayrılık söz konusudur. Ülkede birinci sınıf vatandaşlar önce Amerikalılar sonra da Avrupalılardır. Libya, Mısır ve Türkiye vatandaşları ikinci sınıf olarak değerlendirilir. Asya ülkelerinden gelenlere ise üçüncü sınıf vatandaş muamelesi yapılır.

Bu sınıf ayrımı maaşlara da yansımaktadır. Örneğin bir Amerikalı aylık en az 10bin-15bin dolar kazanırken Hindistan ve Nepal’den gelenler aylık 200-300 dolara çalışmaktadır. Türk vatandaşları ise yaptıkları işe ve firmaya göre Türkiye’de kazandıkları ücretin yaklaşık 3-5 katını kazanmaktadır. Yani ne kadar Batıya uygun ve açık tenli biriyseniz Katar’da gördüğünüz muamelede ona göre değişmektedir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Eşref özçalımlı 2019-06-16 09:47:11

39 yaşındayım lise mezunuyum inşaat karasıva alçısıva boya ustasıyım yurt dışında çalışmak istiyorum uzun süreli kalabilirim pasaportum hazır hemen gelebilirim aynı zamanda tecrübeli bir çifçiyim.işe çok ihtiyacım var.

Avatar
BEHTÜL KÖSE 2019-07-02 14:59:27

SIHHI TESİSAT-ELEKTRİK TAVA -DOĞALGAZ USTASIYIM KATARDA VE DİĞER ÜLKELERDE ÇALIŞMAK İSTİYORUM BELGELERİM VE PASAPORTUM MEVCUT

Avatar
Emrullah Bayraktar 2019-08-20 03:58:39

Selam Et döner Tavuk döner ustasıyim profesyonel olarak çalışıyorum yaşım 25 katarda çalışmak istiyorum..

Avatar
şkrü aydın 2019-09-27 16:47:08

çok istedim ama bir türlü gidemedim elektrik teknikeriyim hep şantiyelerde çalıştım havalimanları oteller toplu konutlar barajlar arıtmalar hastaneler vs.