Kanada'da İş Nasıl Bulunur? - Kanada'da Çalışmak İsteyenler

Kanada'da çalışma, yaşam koşulları, iş imkanları, Kanada göçmenlik başvurusu için gerekli şartlar, Kanada vizesi nasıl çıkarılır? gerekli şartlar nelerdir? gibi merak edilen tüm sorularınızın yanıtı makalemizin devamında..

Kanada'da İş Nasıl Bulunur? - Kanada'da Çalışmak İsteyenler

Kanada'da çalışma, yaşam koşulları, iş imkanları, Kanada göçmenlik başvurusu için gerekli şartlar, Kanada vizesi nasıl çıkarılır? gerekli şartlar nelerdir? gibi merak edilen tüm sorularınızın yanıtı makalemizin devamında..

02 Mart 2019 Cumartesi 19:21
385 Okunma
Kanada'da İş Nasıl Bulunur? - Kanada'da Çalışmak İsteyenler

Dünyada pek çok kişinin çalışmak ya da en azından yaşamak adına deyim yerindeyse can attığı birçok ülkeden söz edebiliriz. Kanada, bu konuda akla gelen belki de ilk 3 ülkeden birisi durumunda. Her ne kadar mesafe olarak bize bir hayli uzak olsa da Kanada çoğumuzun rüyalarını süsleyen bir ülke. Yaşadığımız şehirleri arkamızda bırakıp bu ülkelerde çalışmayı istememizin elbette çok gerçekçi ve kabul edilebilir gerekçeleri bulunuyor.

Kanada özelinde bu gerekçeleri bu yazımızda açıklamaya çalışacağız. Ayrıca Kanada’da çalışmak için gerekli koşulların ne olduğunu, hangi tür programlardan faydalanmamız gerektiğini, hangi sektörlerde daha kolay iş fırsatları bulabileceğimizi, yine bu yazımız içinde bulabilirsiniz. Dilerseniz öncelikle Kanada ülkesini biraz daha yakından tanımakla başlayalım.

Kanada Hakkında

Çoğumuz Kanada’da çalışmak adına önemli bedeller ödemeye hazırızdır. Kariyer açısından Kanada’da çalışmak ciddi anlamda fark yaratan bir unsur. Peki Kanada neden bu kadar kıymetli bir yer, onu bu denli özel kılan özellikleri neler?

Kanada Kuzey Amerika’da yer alan, özgürlüklerin ve insan haklarının üst düzeyde olduğu, oldukça modern bir ülke. 36 milyon nüfusu bulunan ülke, müthiş bir yüz ölçüme sahip. Karasal iklimin hakim olduğu bu özel ülkede resmi dil İngilizce. Gerek Britanya, gerekse de Fransa ile olan tarihsel bağlar, bu kültürlere ait izlerin buraya yansımasına neden olmuş. Bu nedenle İngilizce kadar Fransızca da oldukça popüler durumda. Asya ve Aborjin kökenlilere rağmen büyük çoğunluk Avrupa temellidir. Dünyanın fiziki alan açısından en büyük ikinci ülkesi olan Kanada’da eyalet sistemi söz konusudur.

Başkenti Ottawa olan ülke, ABD ve Alaska ile komşu durumunda. Kış sporlarının oldukça gelişmiş olmasının nedeni, ülkede sıcaklık ortalamalarının son derece düşük olması ve neredeyse sene boyunca kar yağışına denk gelinebilmesi. Görece sıcaklık ortalamalarının biraz daha yüksek olduğu güney bölgeleri, halkın ağırlıklı olarak toplandığı alan. Kanada’da hem din hem de düşünce açısından müthiş bir özgürlük alanı söz konusu.Ülkede her 4 insandan bir tanesi ateist olduğunu açıkça beyan ediyor. Şimdi bu genel bilgilerden sonra Kanada’da çalışma koşullarına bir bakalım.

Nitelikli İşçiler

Kanada çok yüksek yaşam standartlarına sahip bir ülke. Ekonomisi dünyada her zaman söz sahibi olan ülke, göçmenlere karşı yumuşak bir politika izliyor. Burada çalışmak veya yaşamak adına belli koşulları yerine getirmeniz yeterli. Enerji alanından bilişime, yazılımdan mühendisliğe kadar pek çok sektörde göçmenlere alan yaratılıyor. Kanada’nın bu konuda oldukça kapsamlı ve şeffaf bir web sitesi bulunuyor. Esasen CIC isimli site üzerinden bütün güncel koşulları inceleyebilirsiniz.

Nitelikli ya da bir başka deyişle kalifiye işçi olarak başvuruda bulunmak için Kanada’nın Federal Sikilled Worker programının onayına ihtiyacınız olacak. Bu program İngilizce ya da Fransızca dillerinden birinde yetkin olmanızı istiyor. Öte yandan hem eğitim seviyesi hem de iş deneyimi konusunda da belli istisnalar bulunuyor. Bu program sayesinde Kanada’da çalışma onayı almanız için Quebec eyaletine gitmiyor olmanız gerekiyor. Geri kalan tüm eyaletler bu programı destekliyor.

Eyalet Merkezli Göçmen Programı

Eyalet bazlı göçmenlik programının orijinal adı Provincial Nominee şeklinde. Bu program resmi anlamda pek çok eyalette uygulanıyor. İş piyasalarından oluşan açıkları kapatmak adına bu program hükümet tarafından destekleniyor. Göçmen adaylarına bu programla beraber sunulan en önemli koşul, söz konusu eyalete yerleşme zorunluluğudur.

Her aday bizzat çalışmak istediği eyalete başvuruda bulunmak durumunda. Eyaletler birbirinden bağımsız olduğu için doğal olarak her eyaletin de kendine has özel koşulları olabilmektedir. Bu koşullar da her dönem farklılıklar gösterebilir. Bu nedenle mutlaka Provincial Nominee programından yararlanmak adına güncel koşulları takip etmenizde fayda var.

Söz konusu başvurunuz kabul edilirse bu defa oturma izni için ayrı bir başvuru daha yapmanız gerekecek. Bu başvurular ise Citizenship and Immigration tarafından kabul ediliyor. Başvuru öncesinde Kanada’daki genel iş koşullarını, güvenceleri ve kazançları detaylı şekilde araştırın. Özellikle söz konusu eyalette yükselişe geçen meslekleri ya da talebin yüksek olduğu alanları inceleyin. Kalifiye işçi deneyimleriniz de değerlendirme aşamasında ciddi bir rol oynar. Bu başvuru öncesi Denklik Programı Ofisi’nden destek alabilirsiniz. Aynı şekilde bu ofisin de çok işlevsel bir web sitesi bulunuyor.

Business Immigration Programı

Kanada’da çalışabilmek adına değerlendirebileceğiniz bir diğer opsiyon Business Immigration programı. İşadamları ya da mesleki faaliyetlerini serbest bir şekilde yürüten kişiler, bu programdan faydalanabilir. Kanada ekonomisine katkı sunması, programa başvuranlardan beklenen ilk kriterdir. Sanatsal bir alanda özel bir yeteneğe sahip olan kişiler ya da sporcular da yetenekleri ölçüsünde şanslarını deneyebilir.

Genelde girişimciler ya da büyük yatırımcıların bu programdan onay alma olasılığı çok yüksek. Her kesim için çok farklı koşullar söz konusu. Kanada’da yaşamak veya çalışmak adına bölgede yer alan göçmen temsilcileriyle, profesyonel danışmanlarla veya avukatlarla görüşebilirsiniz. Bu konuda bizzat hükümet tarafından görevlendirilmiş personeller de söz konusu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.