İngiltere’de Çalışmak – İngiltere’de Nasıl İş Bulunur? - Maaşlar Ne Kadar?

İngiltere’de Çalışmak, İngiltere’de Maaşlar Ne Kadar? İngiltere’de Nasıl İş Bulunur? İngiltere’de Maaşlar ve Asgari Ücret Ne Kadar? İngiltere’de Kaç Pound İle Geçinilir?

İngiltere’de Çalışmak – İngiltere’de Nasıl İş Bulunur? - Maaşlar Ne Kadar?

İngiltere’de Çalışmak, İngiltere’de Maaşlar Ne Kadar? İngiltere’de Nasıl İş Bulunur? İngiltere’de Maaşlar ve Asgari Ücret Ne Kadar? İngiltere’de Kaç Pound İle Geçinilir?

16 Ağustos 2019 Cuma 09:21
502 Okunma
İngiltere’de Çalışmak – İngiltere’de Nasıl İş Bulunur? - Maaşlar Ne Kadar?

Amerika’dan sonra dünyada en fazla göçmen nüfusa sahip olan İngiltere’de çalışmak isteyenlerin sayısı her geçen gün artış göstermektedir. Özellikle Londra’da yaşayan nüfusun neredeyse yarsına yakınını yabancı uyruklu vatandaşlar oluşturur. Bunun nedenleri arasında İngiltere’de çakışmak için gidenlerin yanı sıra eğitim görmek için de ülkenin daha fazla tercih edilmesidir diyebiliriz. Özellikle Hindistanlı, Arap kökenli, Pakistanlı ve Asya kökenli insanların sayısı oldukça fazladır.

Ülkemizden de de her yıl İngiltere’de çalışmak için giden Türklerin sayısı oldukça fazladır. Bununla birlikte çağdaş bir eğitim almak isteyen öğrencilerde ülkedeki hayat pahalılığından dolayı en azından harçlıklarını çıkarmak için ülkede part time işlerde çalışmayı tercih eder. Dolayısıyla İngiltere’de çalışmak ya da eğitim almak için giden kişilerin karşılaştıkları en büyük sorunlardan biri hayat pahalılığı olmaktadır.

Özelikle ev kiralarının ve ulaşım giderlerinin diğer Avrupa ülkelerine göre çok yüksek olması ülkede yaşayan kişileri oldukça zorlar. Gıda ve giyim harcamaları ise kısmen makul seviyededir diyebiliriz. Ancak İngiltere’de yaşayanalar kazandıkları aylık gelirin çok büyük bir bölümünü barınma ve toplu taşıma giderlerine ayırmak zorunda olduklarını hatırlatmak isteriz.

İngiltere’de Nasıl İş Bulunur?

İngiltere’de çalışmak için giden kişiler için iki farklı şekilde iş bulma yöntemi vardır. Bunlardan birincisi; eğer herhangi bir uzmanlık alanınız varsa ve eğitiminizi tamamladıysanız birçok kurumsal firmada tam zamanlı bir iş bulabilirsiniz.

Diğer bir iş bulma yöntemi ise; eğitim almak için gittiğiniz ülkede herhangi bir vasfınız ve uzmanlık alanınıza yoksa öğrenci olarak yarı zamanlı veya tam zamanlı bazı işlerde çalışabilirsiniz.

İlk söylediğimiz yöntemde belirtilen kişiler genellikle üniversite mezunu, hatta yüksek lisans veya doktor yapmış, yabancı dil bilen mimar, mühendis, doktor, elektronik mühendis, yazılım uzmanı, hemşire, denizci, bilgisayar mühendisi, avukat ve telekomünikasyon uzmanı alanında tüm eğitimlerini tamamlamış ya da alanlarında tecrübe sahibi olan kişilerden oluşur. Saydığımız bu meslek dallarında olanlar genellikle tam zamanlı kurumsal firmalarda çok kolay iş bulabilmekte ve gayet iyi denilebilecek aylık gelir elde etmektedir.

İkinci seçenekte belirttiğimiz iş olanakları ise genellikle ülkeye yurtdışından gelmiş öğrenciler için geçerlidir. Bu kişiler kısmi zamanlı veya yarı zamanlı olarak restoranlarda garson ya da yardımcı mutfak elemanı olarak çalışabilirler. Bunun yanı sıra otellerde; temizlikçi, resepsiyon görevlisi, komi, vale, temizlik işleri, tezgahtar, satış danışmanı vb. iş kollarının birinden de part time iş bulmaları söz konusu olur.

İngiltere’de Maaşlar ve Asgari Ücret Ne Kadar?

İngiltere’de çalışmak için giden kişilerin aldıkları maaşlar ve ödedikleri vergiler İngiliz vatandaşlarıyla aynı statüde değerlendirilir. Buna göre yabancı uyruklu bir kişiye ödenen asgari ücretle İngiliz vatandaşına ödenen asgari ücret aynı oranda olmaktadır. Ayrıca ödenecek asgari ücret tutarı da İngiltere’de saatlik olarak hesaplanır. Bu durumda ne kadar çok çalışırsanız aylık geliriniz de o kadar yüksek olacaktır.

Şu an için İngiltere’de bir saatlik asgari ücret brüt olarak 7.5 pounddur. Haftalık 40 saat üzerinden hesaplanır ve devlete ödenen vergiler düştükten sonra net olarak ücret ödemesi yapılır. Aylık asgari ücret ise tüm vergiler ve sigorta bedeli kesintileri yapıldıktan sonra 1.100 pound civarındadır.

Asgari ücretle çalışan kişiler genellikle az önce belirttiğimiz öğrenciler ve vasıfsız işçiler için geçerlidir. Belli bir alanda uzmanlaşmış kişiler eğer tecrübesiz ve yeni mezun ise aylık olarak 1.500-2.000 pound arası aylık maaş alırken, uzmanlık alanlarında beş ile on yıl tecrübeli olan kişilerin aylık maaşları ise 4.000-5.000 poundu bulmaktadır.

İngiltere’de Kaç Pound İle Geçinilir?

İngiltere’de yaşayan ve asgari ücret alan kişilerin ülkede rahatça geçinebildiklerini söyleyebiliriz. Her ne kadar aylık olarak 1.100 pound asgari ücret sosyal hayatınız için çok fazla yeterli olmasa da bu gelirle temel ihtiyaçlarınızı karşılayabilmeniz mümkündür. Bunu örnek bir gelir-gider tablosuyla açıklayacak olursak şu veriler karşımıza çıkar.

Konut Kirası: 500 pound

Gıda: 400 pound

Ulaşım: 200 pound

Giyim: 100 pound

Gezme ve Eğlence: 100 pound

Verdiğimiz aylık harcama listesine göre asgari ücretle geçinmek biraz da kişilerin kendi ellerindedir. Bazı kişilere aylık 1.100 pound yeterken bazı kişilerin yaptıkları lüks harcamalar ne yazık ki 1.500-2.000 poundla bile geçinemediklerini göstermektedir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.