İngiltere’de Çalışmak, İngiltere’de Çalışma Vizesi Almak

İngitere'de çalışmak ve yaşamak için ingiltere hükümeti tarafından göçmenlere verilen birden fazla vize çeşidi var. Peki İngitere'de çalışmak isteyenleri neler bekliyor? Nasıl çalışma vizesi alınır? işte detaylar..

İngiltere’de Çalışmak, İngiltere’de Çalışma Vizesi Almak

İngitere'de çalışmak ve yaşamak için ingiltere hükümeti tarafından göçmenlere verilen birden fazla vize çeşidi var. Peki İngitere'de çalışmak isteyenleri neler bekliyor? Nasıl çalışma vizesi alınır? işte detaylar..

03 Mart 2019 Pazar 12:52
184 Okunma
İngiltere’de Çalışmak, İngiltere’de Çalışma Vizesi Almak

Özellikle son yıllarda ülkemizde zor yaşam şartları, trafikte geçirilen zaman, eğitim sistemindeki aksaklıklar ve uzun çalışma saatleri ne yazık ki kişileri son derece mutsuz bir hale getirmektedir. Bu sebeple de ülkemizdeki pek çok İngiltere’de çalışmak üzerine internet üzerinden çeşitli araştırmalar yapmaktadır. Bunu kimileri sadece düşünürken, kimileri ise bütün her şeyini toparlayarak İngiltere’ye yerleşiyor.

Dünya’daki diğer Avrupa ülkelerinin dışında İngiltere ırkçılığı daha minimum seviyede tutmaktadır. Bu sebeple de ülkemizdeki göçlerin büyük bir kısmı İngiltere’ye olmaktadır. Kaliteli bir eğitim, kısa sürede vatandaşlık almak gibi cazip yaşam koşulları ülkemizdeki pek çok kişiyi ikna etmiş durumda. İngiltere’de yaşamak isteyen kişiler genellikle çocuklu ailelerin fikri oluyor. Aileler ülkemizde değişen eğitim sistemi sebebiyle haklı olarak çocuklarının gelecekleri konusunda çeşitli endişeler taşıyor. Aynı zamanda Türk pasaportunun öneminin gittikçe azalması da ayrı bir konu.

İngiltere’de çalışmak ve İngiltere’de yaşmak için çeşitli vizeler bulunuyor. Ancak ülkemizden giden pek çok kişi Ankara Anlaşması vizesini kullanıyor. Ankara Anlaşması vizesinde ülkemizdeki kişiler isterlerse İngiltere’ye ailesiyle birlikte taşınabiliyor. Ülkeye yerleşmek için tercih edilen diğer yöntem ise, kurumsal firmaların birinde işe girerek Tier-2 yani Genel çalışma vizesi almak. Bu vizenin türü, kişi o iş yerinde çalışmaya devam ettiği sürece geçerlidir.

Oturma İzni ve Vatandaşlık Ne Zaman Alınıyor?

İngiltere’de çalışmak konusu beraberinde vatandaşlık ve oturma iznini de beraberinde getiriyor. Gerekli olan prosedürleri aştıktan sonra ailenizle birlikte İngiltere’ye taşındınız. Peki, bundan sonra orada sizi nasıl bir hayat bekliyor olacak? İngiltere vizeleri ve başvuruları hakkında detaylı bilgi için https://csslegal.com/iletisim sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Güler Yüzlü İnsanlar

Ülkemizde zor yaşam koşulları ve çeşitli olaylar insanlarımızı mutsuzlaştırmış durumda. Herkes birbirine saygısız davranıyor ve toleransımız gittikçe düşüyor. Ancak İngiltere’de bu durum tamamen tersinde. Buradaki kişiler adeta mutluluktan havaya uçuyor diyebilir. Dışarıda tanıyan tanımayan herkes birbirine selam veriyor. Sürücüler yayaları fark ettiklerinde yavaşlıyor ve yol veriyor. İki araba dar bir sokakta karşılaştıklarında geçme kavgası yapıyor. Birbirlerinde sürekli geçiş hakkı veriyorlar. Medeniyet adeta bulaşıcı. Bu da çoğu kişinin günlük hayatına yansımı durumda.

İngiltere'de Ücretsiz Eğitim

Ülkemizde yaşayan kişilerin İngiltere’ye taşınmalarına karar verdirten en önemli konuların başında eğitim geliyor. Eğitim sebebiyle aileler çocuklarının hayatlarını garanti altına alarak onların daha iyi okullarda eğitim almalarını istiyor. Ülkemizdeki özel okullar bu konuda yeterli eğitim veriyor olsalar bile, fiyatlar oldukça yüksek. Bununla birlikte herkesin de bildiği gibi ülkemizdeki sınav sistemi sürekli olarak değişmektedir. Bu da ister istemez öğrencileri kötü etkilemektedir. Okullar eğitimlerinin kalitelerine göre çeşitli şekilde puanlandırılıyor. İngiltere’deki bütün okullar özel okul seviyesinde eğitim veriyor. Çocuklar, burada okula giderlerken bisiklet ya da scooter tercih ediyor. Evi yakın olanlar ise yürüyor.

Çalışma Hayatının Uygunluğu

Çoğu iş yeri İngiltere’de haftalık 37 saat eleman çalıştırıyor. Mesainin haftada 5 gün olduğunu düşünürsek, 9:00’da başlayan mesai 16:30’da bitmiş oluyor. Burada sürekli olarak mesaiye kalmanızı isteyen müdürler veya patronlar bulunmuyor. Müdürseniz eğer ve personelinize mesai yapması için baskıda bulunuyorsanız, şikâyet edilmeniz an meselesi diyebiliriz. Herkes burada çalışması gerektiği kadar çalışıyor ve herkes sorumluluğunun farkında. Mesaisi biten kişiler spora, cluba ya da evlerine gidiyor. Medeni çalışma saatleri bu ülkede uygulanıyor.

Sportif Bir Hayat Yaşamak İsteyenlere

İngiltere’de spora oldukça önem veriliyor. Bizim ülkemizde yürümek bile spor sayılıyor. Çocuklar burada sürekli sporla iç içe yetiştiriliyor. Hemen hemen her okulda ders sonrası sportif aktiviteler bulunuyor. Spor sadece çocuklar için değil, aynı zamanda yetişkin insanlar için de geçerli. Medeni çalışma saatleri sayesinde kişiler fitness, koşu, yüzme ve teniz gibi çeşitli sportif faaliyetlere katılıyor. Bununla beraber, spor için ödenen bedel oldukça makul.

Ülkemiz coğrafi konum sebebiyle, doğu ve batı arasında sıkışmış bir vaziyette. Bununla beraber son zamanlarda Orta Doğu’ya doğru kayma söz konusu değinebiliriz. İngiltere bu noktada tamamen kurallar ülkesi. Buradaki herkes kurallara uygun olarak yaşıyor. Herkes birbirinin farkında ve buna bağlı olarak da sistem tıkır tıkır işlemeye devam ediyor.

Hayat Pahalı Mı?

İngiltere’de harcadığınız parayı, ülkemizin parasına çevirdiğinizde İngiltere pahalı ve zengin bir ülke gibi duruyor olabilir. Burada alınan maaşlar Sterlin olarak kazanılmaktadır. Merkez de kiralar da son derece pahalı. Ancak merkezden biraz uzakta ev tutulabilir. Eğitiminde ücretsiz olması, aileleri oldukça rahatlatıyor. Marketlerde istenilen her şey var ancak fiyatları biraz yüksek. Ürünler kilo değil paketli hallerde satılıyor. Ülkemizin Migros’una eş değer sayılabilir.

Havalar Nasıl?

İngiltere’nin havası genellikle kasvetli. İngiltere’de yaşayan kişiler, ülkemizin havasının ne kadar iyi olduğunu anlıyorlar. Yaz kış değişken havası olan bu ülkenin iklimine alışmak son derece zor. İnsanın ruhunu sıkacak derece kasvet var. İngilizler, diğer ülkelerin sıcak zamanlarını tatillerine denk getirerek, soğuk zamanlarda ülkeden uzaklaşıyor. Bu da aslında son derece mantıklı bir işlem gibi gözüküyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.