Cezayir’de Çalışmak İsteyenler İçin İş İmkanları

Yurtdışında çalışmak isteyenler için Cezayir özellikle inşaat alanında geniş iş imkanları sunmaktadır. Cezayir'de çalışmak isteyenler Cezayir iş imkanlarına göz atabilirler.

Cezayir’de Çalışmak İsteyenler İçin İş İmkanları

Yurtdışında çalışmak isteyenler için Cezayir özellikle inşaat alanında geniş iş imkanları sunmaktadır. Cezayir'de çalışmak isteyenler Cezayir iş imkanlarına göz atabilirler.

10 Mart 2019 Pazar 10:18
500 Okunma
Cezayir’de Çalışmak İsteyenler İçin İş İmkanları

İnsan olmanın doğasında olan durumlar var. Her insanın standart olarak yaptıkları şeyler var. Bunun yanında insanların yaşamlarını devam ettirebilmeleri, en azından temel gereksinimlerini karşılayabilmeleri için belli bir kazançlarının olması gerekiyor. Kişilerin eğer belli bir yerden gelen sabit bir gelirleri yok ise o zaman mutlaka çalışmaları gerekiyor.

Çalışma yaşamında da insanların karşısına farklı alternatifler çıkıyor. Kimi insanlar statüsü ne olursa olsun maaşlı işlerde çalışıyorlar. Kimi insanlar ise kendi işlerinin sahibi oluyorlar. İş yaşamında ücretli olarak çalışan insanlar temelde mavi yakalı ya da beyaz yakalı olarak çalışıyorlar. Beyaz yakalı olanlar genelde masa başında çalışan, idari pozisyonlarda yer alan dört yıllık ve üstü üniversite eğitimi almış kişiler oluyor. Mavi yakalı olanlar ise emek eksenli işçi statüsünde olan insanlardır.

Yine bu her iki kesim ücretli olarak çalışırken kamu sektöründe ya da özel sektörde çalışırlar. Aldıkları ücretler ise birçok farklı parametreye göre farklılıklar arz eder. Bunun yanında insanlar sadece yurt içinde değil yurt dışında da çalışmak istiyorlar ki son yıllarda Cezayir’de çalışmak oldukça revaçta bunun da çok farklı nedenleri bulunuyor.

Cezayir Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Cezayir’de çalışmak isteyenlere önce bu ülke hakkında bilgi vermek gerekir ise şu ifadelerle temel olarak belirtilebilir: Cezayir ya da resmi ismi ile Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti, Kuzey Afrika'da yer alan ülkelerden bir tanesidir, Afrika'nın yüzölçümü olarak en büyük ülkesi olduğu ve Türkiye yüzölçümünün 3 katı büyüklüğünde olan bir alana sahiptir. Komşularından da bahsetmek gerekir ise kuzeydoğusunda Tunus, doğusunda Libya, güneydoğusunda Nijer, güneybatısında Moritanya ve Mali, batısında Fas ve Batı Sahra ülkeleri yer alır. Etnik noktadan bakıldığında ise İslam, Arap ve Berberi ülkesi olarak tanımlamak mümkündür. Ağırlık Müslümanlardadır.

Nüfus olarak bakıldığında ise ülkemizin toplam nüfusunun yarısı kadar olan bir ülkedir. Bunun yanında kültürel olarak bakıldığında kültürü oldukça ülkemiz kültürüne yakındır ki bu son derece normaldir zira Osmanlı İmparatorluğunun bu topraklar üzerinde derin etkileri vardır. Ayrıca Müslüman bir ülke olması sebebi ile kültürel doku açısından bize yakındır.

Neden Cezayir’de Çalışmalı?

Cezayir hakkında üstte yer alan temel bilgileri verdikten sonra yurt dışında çalışmak isteyenlerin neden Cezayir’i tercih etmesi gerektiği noktasında bilgiler vermek gerekir ise şunlar ifade edilebilir: Cezayir üstte de belirtildiği gibi kültürel açıdan bize oldukça yakın bir ülke olduğundan orada çalışan insanlar kendilerini yabancı gibi hissetmediğinden çok kolay adapte olabilmektedir ki bu da son derece önemli olan bir avantajdır.

Keza mutfak kültürü, damak lezzeti açısından bakıldığından da yemekleri bizim yemeklerimize oldukça yakındır. Bunun yanında insanların bu ülkede çalışmak istemesinin en temel nedenleri arasında ülkenin kendi içinde olan istikrarlı yapısının da son derece büyük bir katkısı vardır. İnsanlar bu ülkede güvenle çalışabilme olanağına sahiptir.

Kriz, iç savaş vb. durumların olmadığı, ekonomik istikrarın üst düzeyde olduğu ülkeler arasında Cezayir ön sıralarda gelmektedir. Cezayir halkı ülkelerinde iş yapan insanlara son derece saygılı ve iyi davranmaktadır ki bu da oraya hangi statüde giderse gitsin insanlara güven ve huzur veren bir durumdur. Başta inşaat alanı olmak üzere çok geniş alanlarda çok iyi olanaklar ile çalışma olanağı mevcuttur.

Hangi Alanlarda İş Bulma Olanağı Mevcuttur?

Ve en temel sorunun yanıtını vermek gerekir ise o noktada da söylenebilecek olan temel konular şunlardır: Cezayir bugün yapılan yatırımlar sayesinde Avrupa’nın en büyük tekstil fabrikası olma yolunda ilerlemektedir ki bu da bu alanda deneyimli idareci, finansçı gibi beyaz yakalı iş olanağı yaratmaktadır. Yine alanında deneyimli tekstil mühendislerinin bu ülkede çok iyi koşullarda çalışma imkanı mevcuttur.

Tekstil alanı bakıldığında mavi yakalılarda terzi, son ütücü, overlokçu gibi elemanların da rahatlıkla iş bulabilme olanağı mevcuttur.

İnşaat sektörü çalışılabilecek olan bir diğer önemli olan alandır. Gerek inşaat işçisi olarak, gerek ise inşaat mühendisi, elektrik mühendisi gibi birçok mühendislik alanından mezun teknik personelin bu ülkede çok iyi olanaklar ile iş bulabilmesi mümkündür. Ülkemizin büyük inşaat firmaları Cezayir’de AVM, köprü, yol gibi çok önemli inşaat işleri yapmaktadır.

Turizm sektöründen de bu noktada bahsetmek gerekir. Zira turizm Cezayir’de hızla ilerleyen bir iş alanıdır ki, bu alanda deneyimli, eğitimli insanların sahil kenarında yer alan irili ufaklı pek çok otelde kolayca iş bulabilme şansı mevcuttur.

Cezayir’de Nasıl İş Bulunur?

Cezayir’de çalışmak isteyenler bu ülkede çalışabilmek için farklı yöntemlere başvurabilirler. Bu yöntemlerin başında İŞKUR’a başvurmak ve kendi bilgilerini İŞKUR veri tabanına kaydetmektedir. Burada özellikle bu ülkede çalışılmak istendiği belirtilmelidir.

Bir diğer yöntem arama motorlardan herhangi birisine Cezayir iş ilanları denildiğinde karşısına çıkacak olan ilanlara bakarak kendisi için en uygun olanı seçebilir. Burada bu ilanlar ya firmaların kendi internet sitelerinde ya da kariyer sitelerinde olmaktadır ki bu noktada da kişilerin doğru bir biçimde özgeçmişlerini girmeleri gerekmektedir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Avni Çelik 2019-09-15 18:29:49

Su Ürünleri Mühendisiyim yurt dışında çalışmak istiyorum mesleğimde tecrübeliyim, meslek dışı çalışabilirim saygılarımla. avnicelik107@gmail.com