Bahreyn'de Çalışmak - Bahreyn'de Maaşlar Ne Kadar?

Bahreyn, Basra Körfezi’nde yaklaşık otuz üç adadan oluşan bir ada ülkesidir. Başkenti Manama’dır ve şehir iki bölgeye ayrılmıştır. Bu bölgelerden biri “Diplomatik Bölge” diğeri ise “Liman Bölgesi’dir.

Bahreyn'de Çalışmak - Bahreyn'de Maaşlar Ne Kadar?

Bahreyn, Basra Körfezi’nde yaklaşık otuz üç adadan oluşan bir ada ülkesidir. Başkenti Manama’dır ve şehir iki bölgeye ayrılmıştır. Bu bölgelerden biri “Diplomatik Bölge” diğeri ise “Liman Bölgesi’dir.

22 Şubat 2019 Cuma 17:52
748 Okunma
Bahreyn'de Çalışmak - Bahreyn'de Maaşlar Ne Kadar?

Adından anlaşılacağı üzere Diplomatik Bölge’de daha çok diplomatik ilişkiler ve temsilcilikler, Liman Bölgesi’nde ise finans kuruluşlarının faaliyet alanıdır. Sıcak bir ülke olan Bahreyn’in tüm binaları sıcaktan korunmak amacıyla beyaz taşlarla kaplanmış veya beyaz renge boyanmıştır. Ülke nüfusunun yarısı dünyanın diğer ülkelerinden çalışmak için gelen kişilerden oluşmakta.

Ülkenin en revaçta olan sektörü gayrimenkul. Bu nedenle sürekli yeni inşaatlar yapılmakta. Bahreyn adeta bir gökdelenler ülkesi olma yolunda ilerliyor. Bu nedenle en fazla işgücü açığı da inşaat sektöründe. Türk yatırımcılar da her yıl inşaat sektörüne büyük yatırımlar yapmaya devam ediyor. Dolayısıyla Türk işçiler için yeni istihdam olanakları açılıyor. Bahreyn’de çalışmak için birçok Türk vatandaşı iş başvurusunda bulunup ülkeye gitmek için adeta gün sayıyor.

Yerli halkın nüfusu az olduğu için ülke her yıl personel ihtiyacını farklı ülkelerden karşılamak zorunda. Bu nedenle Bahreyn’de çalışmak için birçok ülke vatandaşı ülkeye akın etmekte. Ülke git gide ticaret merkezi olma yolunda hızla ilerlediği için finans sektörü oldukça gelişmiş durumda. Ülkede 400’e yakın finans kuruluşu hala faaliyetlerini yürütmektedir. Bu finans sektörlerinden sadece 10 tanesi Türk Bankası. Geriye kalan firmaların büyük bir çoğunluğu ise İngiliz hakimiyeti altında. Bu nedenle ülkede finans sektöründe çalışanların çoğu İngiliz vatandaşı.

Bahreyn’de İşçi Maaşları Ne Kadar?

Bahreyn’de çalışmak için gelen yabancı işçiler, eğitim durumuna, yaptıkların işin niteliğine ve deneyimlerine göre maaş almaktadır. Ancak ülkenin gelir dağılımında büyük bir adaletsizlik söz konusudur. Bu da Bahreyn’de işçi maaşları açısından farklılıklara sebep olmakta. Özellikle Uzakdoğu ve Afrika’dan çalışmak için gelen kişiler için ülkede yaşam hiçte kolay değil. Bu işçiler aylık ortalama 200-300 dolar civarında kazanmakta ve en ağır işlerde çalışmaktadır. Ayrıca yaşadıkları mekanlarda pek iç açı değil. Bu insanlar ya fabrikaların yurtlarında ya da şehir dışındaki işçi kamplarında hayatlarını idame ettirmek zorundalar.

Ülkeye Türkiye’den çalışmak için giden kişiler ise genellikle Türk firmalarının orta ve üst kademe yönetici olarak çalıştıkları için yaşam şartları diğer ülke vatandaşlarına göre çok daha iyi durumda. Ülkede faaliyet gösteren Türk firmaları vasıfsız işçi ihtiyacını Türkiye’den değil ülkedeki bazı sponsorlar aracılığıyla Asya ülkelerinde karşılamaktadır. Türk vatandaşlar daha çok usta ve yönetici pozisyonunda çalışıyor.

Bahreyn’de maaşlar çalışılan şirkete ve pozisyona göre değişiklik göstermektedir. Teknik uzmanlık gerektiren elektrikçi, kalıpçı, fayansçı ve mobilyacı gibi işlerde çalışanlar ortalama 1000-200 dolar arası kazanabilmekteler. Daha üst pozisyonda çalışanlar ise 2bin-3bin dolar civarı bir maaş almakta. Bunlar, usta başı, tekniker, mühendis veya teknisyenlerdir. Çok daha tecrübe gerektiren ve üst düzey yönetici pozisyonunda çalışan kişilerin maaşları oldukça yüksek meblağlardır. Onlar aylık ortalama 3bin-10bin dolar ve daha fazlasını kazanabilmekteler.

Bahreyn’de Çalışmak İsteyenler İçin Yaşam Nasıl?

Bahreyn, hayat pahalılığının oldukça yüksek olan ülkelerden biridir. Ülkenin yerel parası olan Bahreyn Dinarı çok değerlidir ve 1 Bahreyn dinarı 3 ABD dolarına denk gelir. Bahreyn’deki ev kiralarını incelediğimizde Türkiye’deki kira oranlarına göre çok yüksek olduğunu görürüz. Tek kişilik bir stüdyo dairenin aylık ortalama kirası 500-700 dolardır. Evli ve çocuklu bir ailenin ihtiyacını karşılayacak orta halli bir daire ise aylık 1000 doları bulmaktadır.

Bahreyn gerek konaklama olsun gerekse yemek olsun Türkiye ile kıyasladığımızda yüzde 50 daha pahalıdır diyebiliriz. Bahreyn’de neler ucuzdur diye soracak olursanız, tabiki benzin fiyatları, toplu taşıma, taksi ücretleri, sigara fiyatları ve doğalgaz ücretleridir diyebiliriz. Özellikle sigara Türkiye’den ithal edilmesine karşılık bu kadar ucuz olmasının sebebi sigaranın vergisiz olmasıdır. Bunu fırsat bilen bazı kişiler sigara kaçakçılığı bile yapmaktadır.

Tüm bu bilgiler ışığında eğer tek başınaysanız ve dışarıya çıkmayı sevmiyor ve eğlence hayatına düşkünlüğünüz yoksa aylık 1000 dolarla Bahreyn’de rahatlıkla yaşayabilirsiniz.

Görüleceği üzere Bahreyn’de çalışıp para biriktirmek için gidenlerin Türkiye’de kazandıklarının en az iki katı bir gelir elde etmeleri gerekir ki para biriktirme olanakları olsun. Eğer daha düşük ücretlerle çalışmak zorunda kalacaksanız hem vaktinize hem de harcayacağınız emeğe yazık olur diyebiliriz. Çünkü Bahreyn’de işçi maaşları göz önüne alındığında ancak üst düzey yöneticilik vb. mesleklerde çalışanların yaşam şekillerinin rahat olduğu anlaşılmaktadır.

Bunun dışında hele de vasıfsız bir işte çalışacaksanız gurbet ellerde çekeceğiniz çileye değmeyecektir. Bu nedenle eğer yurt dışında çalışmak gibi bir düşünceniz varsa size önerimiz; gideceğiniz ülkenin tüm şartlarını hiçbir detay atlamadan araştırmalısınız. Ülkedeki ev kiralarını, gıda ve giyim gibi temel ihtiyaçlarınızın fiyatlarını ve sosyal hayatın yaşana bilirliğini iyice öğrenmelisiniz. Aksi halde hem kendinizi hem de ailenizi çok zor bir durumda bırakabilirsiniz. Para biriktireceğim diye gittiğiniz ülkeden eli boş ve perişan bir halde dönebilirsiniz.

Son Güncelleme: 07.03.2019 19:01
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.