Azerbaycan’da İnşaat İşçisi Alımı

Günümüzde yurtdışında çalışmak dendiğinde yakın coğrafyada aklımıza ilk olarak Azerbaycan gelmektedir. Her sektörde Türkiye’den Azerbaycan’a çalışmak için giden işçiler vardır. Bunlar hizmet sektörü, üretim, inşaat işçisi ve benzerleridir.

Azerbaycan’da İnşaat İşçisi Alımı

Günümüzde yurtdışında çalışmak dendiğinde yakın coğrafyada aklımıza ilk olarak Azerbaycan gelmektedir. Her sektörde Türkiye’den Azerbaycan’a çalışmak için giden işçiler vardır. Bunlar hizmet sektörü, üretim, inşaat işçisi ve benzerleridir.

07 Aralık 2019 Cumartesi 15:08
112 Okunma
Azerbaycan’da İnşaat İşçisi Alımı

Azerbaycan inşaat sektörü dendiğinde büyük faaliyetler gösteren bir ülkedir. Özellikle son günlerde Azerbaycan’ın dönüşümünde inşaat sektörü önemli bir rol oynamaktadır. Bu sebepten ötürü Azerbaycan’da inşaat faaliyetinde bulunan Türk firmaları Türkiye’den çok sayıda personel alımı gerçekleştirmektedir. Bu firmalar kalifiyeli işçi, vasıfsız işçi, ve vasıflı işçiye ihtiyaç duyduğu için azımsanamayacak miktarda Türkiye’den yurtdışına işçi alımı gerçekleştirir.

Azerbaycan İşçi Alımı Şartlar

Genel olarak Azerbaycan’da faaliyet gösteren inşaat firmaları işe alacağı bireylerin tecrübeli olmalarına önem gösteriyor. Bunların başlıca olanları arıtma su tesisi montajı, vinç montajı, baraj inşaatı, içme suyu projesi, kanalizasyon projesi, arıtma ve altyapı projeleri ve boru kaynak işleridir. Bakıldığında çoğunluğu erkek olmak üzere, kendilerine en uygun kişileri inşaat firmaları bünyelerine katarlar.

Her firmanın şartları farklılık göstermektedir. Bu şartlar işçi aranılan pozisyona göre, firmanın kendi inisiyatifine göre, vasıf ve tecrübe durumuna göre değişiklik gösterirler. Ama yine de değişmeyen şartlar vardır.

Bunların başlıca şu şekildedir:

  • 18 yaşından büyük olmak
  • Yurtdışına çıkma yasağı bulunmamak
  • Yurtdışında çalışmaya ve inşaat işinde çalışmaya ayak uydurabilmek
  • Sözleşme şartları dışına çıkmamak vb.

Azerbaycan İnşaat İşçisi Alımı ilanları

Azerbaycan’da faaliyet gösteren firmalar Türkiye’den personel alımına ihtiyaç duyarlar. Bunu da genel olarak medya organları, Türkiye’den yurtdışına personel temini yapan insan kaynakları firmalarından, kendi web sitelerinden veya kendi insan kaynakları biriminden duyururlar.

Bu iş ilanlarına ulaşabilmek için internette kısa araştırmalar yapmanız yeterli olacaktır.

Sürekli olarak personel alımı olmayabilir. Genellikle firmalar yeni bir projeye başladığında veya başlayacağında personele ihtiyaç duyarlar. Bu yüzden iş ilanlarını sürekli takip etmeniz yararınıza olacaktır.

Bu takip için Azerbaycan’da faaliyet gösteren ve Türkiye’den personel alımı gerçekleştiren firmaları bilmeniz yararınıza olacaktır. Ukra İnşaat, Fi Yapı, Rönesans İnşaat, Enka İnşaat, Limak İnşaat ve Bulut İnşaat bunların başlıca olanlarıdır.

Azerbaycan Çalışma İzni

Her ülkede olduğu gibi Azerbaycan’a çalışmak için gelen kişilerin de çalışma izni alması gerekmektedir. Çalışma izni, yabancının Azerbaycan Cumhuriyetinde çalışabilmesine izin veren resmi bir belgedir. Yabancıların çalışma izninin verilmesini, Azerbaycan Cumhuriyetinin Emek ve Ahalinin Müdafaası Bakanlığı gerçekleştirir. Çalışma izni 1 yıl geçerli olacak şekilde verilir. Çalışma izni en fazla 1 yıl olmak şartıyla en fazla 4 kez uzatılabilir. Yani toplarsak en fazla 5 yıllık çalışma izni alabilirsiniz. Çalışma izninin süresinin uzatılabilmesi için en az bir ay kala iş veren Emek ve Ahalinin Sosyal Müdafaası Bakanlığına dilekçe ile başvurmalıdır. İşveren kendi firması için çalışma izni aldığı personeli başka bir firma bünyesi altında çalıştıramaz.

Çalışma iznini genellikle işveren firma temin etse de Türkiye’den yurtdışına işçi temini sağlayan insan kaynakları firmaları da temin etmektedir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.