Azerbaycan İş İmkanları - Azerbaycan’da Türkler İçin Yaşam

Kardeş ülkemiz, edebi dostumuz Azerbaycan ile hem tarihsel hem de kültürel açıdan çok yakın bağlarımız bulunuyor. Bu bağların bugüne gelinceye dek özenli bir şekilde korunduğunu ve belli bir ivmeyle daha da yoğunlaştığını net şekilde görebiliyoruz.

Azerbaycan İş İmkanları - Azerbaycan’da Türkler İçin Yaşam

Kardeş ülkemiz, edebi dostumuz Azerbaycan ile hem tarihsel hem de kültürel açıdan çok yakın bağlarımız bulunuyor. Bu bağların bugüne gelinceye dek özenli bir şekilde korunduğunu ve belli bir ivmeyle daha da yoğunlaştığını net şekilde görebiliyoruz.

20 Şubat 2019 Çarşamba 18:12
442 Okunma
Azerbaycan İş İmkanları - Azerbaycan’da Türkler İçin Yaşam

Değişen siyasi iklimlere rağmen Azerbaycan ve Türk halkları birbirini her zaman kardeş olarak görmüştür. Bu yüzden gerek ülkemizde yaşayan Azeriler, gerekse de Azerbaycan’da yaşayan Türkler için adaptasyon süreci hiç de zor değildir.

Azerbaycan Hakkında Genel Bilgiler

Ülkemizin hemen doğu bölümünde yer alan Azerbaycan, Gürcistan, Rusya, Ermenistan gibi ülkelerle sınır komşusu. Aynı zamanda İran ve Hazar Denizi’ne oldukça yakın olduğunu söyleyebiliriz. Resmi dilin Azerice olduğu ülkede halkın önemli bir bölümü Rusça konusunda ortalamanın üzerinde. Başkent Bakü, aynı zamanda ezici bir şekilde ülkenin en sevilen ve en çok ziyaret edilen şehri durumunda. Son dönemlerde ülkedeki ekonomik hareketliliğin de merkezi Bakü olmaya başladı.

Ekonomik gelişimiyle dikkat çeken Azerbaycan, önemli yer altı kaynaklarına sahip. Azerbaycan’da çalışmak bu anlamda sadece Türkler için değil, pek çok ülke vatandaşı için önemli bir motivasyona dönüşmeye başlamıştır. Dışarıdan ülkeye gelenler adına Azerbaycan iş imkanı sunmakla kalmıyor, aynı zamanda özgürlükçü ve refah bir siyasal, ekonomik ve kültürel atmosferin zeminini de hazırlamış oluyor.

Türkiye yerel saatine göre 2 saat ileride olan ülkede farklı iklim koşullarından söz etmek mümkün. Buna rağmen ülkenin bol miktarda güneş aldığını söylemek mümkün. Azerbaycan’ın yemek kültürü ile Türk mutfağı arasında çok ciddi benzerlikler bulunuyor. Bu açıdan buraya çalışmak için gelenler yemekler konusunda herhangi bir sorunla karşılaşmıyor. Aynı durum dil konusu için de geçerli.

Her ne kadar kulağa farklı gelse de pek çok sözcüğün ortak olduğunu söyleyebiliriz. Sovyet Birliği’nin dağılmasından sonra kendi bağımsızlığına kavuşan ülkede hala Rus etkisi bariz şekilde hissedilir. Uçak ile 2 saatte gidilen Azerbaycan’ın 10 milyona yakın bir nüfusu söz konusu.59 eyalet ve 75 şehirden oluşan Azerbaycan’da Bakü haricinde Gence ve Gabustan şehirleri ön plana çıkıyor.

Azerbaycan’a Vizesiz Gitmek Mümkün mü?

Azerbaycan’ın bizden genelde vize talep edilmediği sanılır, oysa ülkeye vizesi girmek mümkün değildir. Fakat bunu diğer vize işlemleri gibi düşünüp endişeye kapılmayın. Azerbaycan’a girerken yanınızda 2 adet vesikalık fotoğrafınızı getirirseniz, sadece 10 Dolar ödeyerek vize işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Vize işlemleri pratik bir şekilde pasaport kontrolünün yapıldığı yerlerde gerçekleşiyor. Eğer ülke içinde kalacağınız süre 10 günden fazla olursa adresinizi bildirmek gibi bir zorunluluk doğuyor.

Bu işlemi elçiliklerde veya web üzerinden gerçekleştirmek mümkündür. Esasen Azerbaycan vizesi almak için bile doğrudan interneti kullanmak mümkün. Çünkü diğer vize işlemlerinin aksine online şekilde dahi kolayca elde edilebilir. Bu işlem için hesabınızdan 65 ABD Doları kesilecektir. Vize talebiniz internet üzerinden gerçekleştiğinde ortalama 2 gün içinde sonuçlanacaktır.   

Türkler İçin Bakü’de Yaşam

Bakü, Azerbaycan’ın başkentidir. Nüfusun çok önemli bir çoğunluğu Bakü şehrinde toplanmış durumda. Bir başka deyişle Azerbaycan demek aslında bir nevi Bakü demek. Bu yüzden Türkler genelde yaşamak ya da çalışmak adına Bak şehrini tercih ediyor. Bakü bir insanın keyifle yaşayabilmesi adına pek çok imkana ve aktiviteye sahip. Bunun üstüne bir de çoğalan iş imkanları da artınca Bakü’nün cazibesi iyice artmaya başlıyor.

Bakü şehrinde Belarus, Ukrayna, İran, Rus, Gürcü vatandaşlar kadar Türklerin de varlığı dikkat çekici. Burada yaşayan Türklerin önemli bir çoğunluğu işadamı ya da işçi. Bir diğer kısmı ise burada öğrencilik yapıyor. Yaşamlarını artık tümüyle Bakü’de geçirmeye karar vermiş Türkler de var, dönemlik olarak burada bulunanlar da. Türkler için Bakü’de yaşam, diğer yabancılara kıyasla çok daha kolay; en azından kültürel kodlar uyuşuyor.

Bakü’de hem harika bir gece hayatı var hem de sosyal yaşam her daim hareketli. Sokaklar oldukça güvenli, şehirdeki suç oranı da bunun en açık kanıtı durumunda. Ülkede herhangi bir dini baskı yok. Halkın önemli bir çoğu Müslüman ancak diğer inanışlara büyük bir saygı var. Anayasada ülkenin resmi dini belirtilmemiş. Şii Müslümanlar dışında az da olsa Ortodoks Hristiyanlardan söz edebiliriz. Şehirde 1600 civarında göçmen Türk vatandaşı yer alıyor.

Azerbaycan’da İş Fırsatları

Azerbaycan’da çalışmak isteyenlerin sayısı son dönemlerde iyice artıyor. Azerbaycan ekonomisi, büyük ölçüde yer altı zenginliklerine dayalı bir ekonomi. Doğalgaz ve petrol bilhassa yer altı kaynakları konusunda bir numaraya yerleştirilebilir. Bunun haricinde inşaat sektörü de Bakü başta olmak üzere tüm ülkede oldukça aktif. Hal böyle olunca her daim inşaat ustası, duvar ustası, elektrikçi, fayansçı, kalıpçı gibi teknik uzmanlıklara her daim ihtiyaç olabiliyor.

Azerbaycan iş imkanı açından yoğun bir bölge, özellikle İnşaat alanında iş bulmak pek de zor değildir. Öte yandan gıda sektöründe, hizmet sektöründe yine aynı şekilde ustalara olan talep her dönem yüksektir. Gıda veya yemek konularında bir ustalığınız varsa iş bulmak sizin için çok daha kolay olacaktır.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.