Azerbaycan İş İmkanları - Azerbaycan'da Çalışmak

Azerbaycan'da iş imkanları. Azerbaycan'da Tüklerin çalışabileceği işler, Azerbaycan'da çalışma hayatı ve sosyal yaşam merak edilen tüm konular haberimizde..

Azerbaycan İş İmkanları - Azerbaycan'da Çalışmak

Azerbaycan'da iş imkanları. Azerbaycan'da Tüklerin çalışabileceği işler, Azerbaycan'da çalışma hayatı ve sosyal yaşam merak edilen tüm konular haberimizde..

28 Mart 2019 Perşembe 23:09
577 Okunma
Azerbaycan İş İmkanları - Azerbaycan'da Çalışmak

Sovyetler Birliği’nin 1990’lı yıllarda dağılmasından sonra, Güney Kafkasya’nın en büyük yüz ölçümüne sahip olan ülkesi Azerbaycan, hızla gelişen ekonomisi ile dikkatleri üzerine çeken bir ülke konumuna gelmiştir. Türkiye’ye yakın olması ve Türkçeye benzer bir dil kullanması nedeniyle Azerbaycan’da çalışmak isteyenler için avantajlı bir konumdadır.

Azerbaycan ekonomisi genellikle enerji sektörü üzerine kurulu bir ülkedir ve bu nedenle birçok farklı sektörde dışa bağımlı bir ülkedir. Azerbaycan ekonomisinin giderek büyümesi ve gelişmesi bu ülkede para kazanmak isteyen girişimciler için birçok fırsatı da beraberinde getirmiştir. Türk firmaları özellikle inşaat sektöründe girişim yapmaktadır. Türkiye’den Azerbaycan’a iş için giden Türkler de bu firmaları tercih etmektedirler.

Azerbaycan iş imkanları bakımından en fazla fırsat sunan şehir Bakü’dür. Enerji sektörü üzerine eğitim yapmış olanlar, Azerbaycan enerji sektöründe birçok firmada kariyer yapma imkânına sahip olabilir. Azerbaycan’da işçi olarak çalışmak isteyenler, çalıştıkları firmadan özel sağlık sigortası yaptırmasını talep etmelidirler. Bu sayede hastanelerin sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanılabilir.

Bakü’de Yapılacak İş İmkanları

Hızlı gelişen bir ekonomisi olduğu için istihdama açık bir alan oluşmaktadır. Ülkedeki üniversiteler, Türkiye’deki üniversiteler düzeyinde olmadığı için, bu ülkede Türk vatandaşları için iyi iş imkânları sunulmaktadır. Özellikle şirketler, çalışanlar için maaş haricinde gıda yardımı ve kirası gibi ödenekler yapmaktadır. Azerbaycan iş imkânları arasında inşaat ve tekstil sektörü en ön sırada gelmektedir.

Bunların yanı sıra, kurumsal firmalarda çalışmak istemeyenler için gıda ve hizmet sektöründe de iş imkânları bulunmaktadır. Lüks tüketim malzemelerine yapılacak olan yatırımlar para kazandıracak yatırımlar arasındadır. Ülke halkı lükse ve dış görünüşe çok önem verir. Özellikle bayanlar giyim, kuşam, bijuteri ve kozmetik için çok para harcarlar. Bakü’de özellikle işyeri kiralarının yüksek olması bir handikap olarak görülse de, doğru lokasyonda, doğru alanda yapılacak olan yatırımlar para kazandıracaktır.

Bakü’nün belki de tek eksik noktası lüks restoranlarının olmayışıdır. Şehirde ya orta halli lokantalara ya da alışveriş merkezlerindeki fastfood lokantaları bulunmaktadır. Azerbaycan iş imkânları açısından, özellikle yüksek gelir düzeyine sahip olanlara hitap eden lüks restoranlar ciddi para kazandıracak olan girişimler olabilir. Milli gelir 10 bin doların üzerindedir ve refah seviyesi de belli bir noktaya gelmiştir.

Ülkede gelişim gösteren büyük şirketler ve buna bağlı olarak oluşan eleman açıkları ve Türkiye’den sağlanan iş gücü talepleri bunun en büyük nedenidir. Azerbaycan’da yatırım yapan inşaat şirketlerinin genellikle işçi götürürken tercih ettiği meslek grupları, doğalgaz tesisatçısı, alçı, fayans ustası, vinç operatörü, kule operatörü ve kalıp ustaları gibi meslek gruplarıdır. Deneyimli ustalar sektörde daha kolay iş bulabilmektedirler. Son yıllarda ise tekstil ve gıda sektöründe de iş alımları yapılmaktadır.

Azerbaycan’da Yaşam Şartları

Azerbaycan, 10 milyon nüfuslu bir ülkedir. Ülke nüfusunun az olması şehirlerde rahat bir yaşam olmasını sağlıyor. Ülkede okur-yazar oranı yüksek olduğundan insanların eğitimli ve kültürlüdür. Azerbaycan, işsizlik oranı yüksek bir ülkedir ve ülkedeki ücretler çok düşüktür. Ülkenin bir kısmı çok zengin iken bir kısmı ise fakirdir. Fakirlerin düşük ücretlerle yaşayabilmesinin en önemli sebebi, Sovyetler Birliği döneminde her vatandaşa hükümet tarafından bir ev ve bir araba verilmesidir.

Azerbaycan yaşam şartları, ülkeye yerleşecek olanlar açısından en çok merak edilen konuların başında gelmektedir. Ülke halkının büyük bir çoğunluğu İslam dinine mensup olmakla birlikte, dini konularda saygılıdırlar. Ülkede alkol ve sigara tüketimi yapılmaktadır. Ancak, sigara kullananların sayısının az olmasından dolayı ülkede sigara çeşidi fazla bulunmamaktadır. Sigara içenler de sosyal alanlarda saygılı bir biçimde eğlenmektedir.

Alkol tüketiminde genellikle Rus içkileri ile şarap tüketilmektedir. Ulaşım genellikle metro ve otobüslerle sağlanmaktadır. Ülkede Azerbaycan Türkçesi, Türkçe ve Rusça gibi çok dillilik hâkimdir. Trafik kurallarına ve yaya geçitlerine oldukça önem gösterilmektedir. Azerbaycan’da ülkeye giren ve çıkan döviz kontrol altına alınmaya çalışılmaktadır. Bunun için ülkeden çıkarken bin dolardan fazla para çıkarmak yasaktır.

Bunun yanı sıra ülkenin milli parası olan Manat’ın da ülkeden çıkarılması yasaktır. Ancak, ülkede Manat ile yatırım ve birikim yapılabilmektedir. Ülkenin para birimi Manat, en değerli para birimlerinden biri olarak görülmektedir. Ülkeden fazla para çıkarmak isteyenler, gayrı resmi olarak çalışan aracı kurumlar vasıtasıyla para çıkarmaktadırlar. Ancak, bu işlemlerin büyük riskleri ve yüksek komisyonları bulunmaktadır.

Azerbaycan Vizesi Nasıl Alınır?

Azerbaycan, Türk vatandaşlarına vize uygulayan ülkelerden biridir. Ancak, ülkeye giderken önceden vize almaya gerek yoktur. Uçaktan indikten sonra pasaport kontrolünden önce belli bir ücret karşılığı vize alınabilmektedir. Bunun için iki fotoğraf bulundurmak gereklidir. Ülkede 10 günden fazla kalacak olanların adres bildiriminde bulunmaları gerekmektedir.

Bu bildirimi Konsolosluklar vasıtasıyla ya da internet üzerinden yapmak mümkündür. Adres bildirimi yapmayanlara ülkeden çıkarken ceza uygulanmaktadır. Azerbaycan vizesi, internet üzerinden ücret karşılığı alabilirler. Vize başvurusu en az 2 gün içinde yanıtlanmaktadır. Acil vize talebinde bulunanlar biraz daha farklı ücret ödeyerek vizesini hemen alabilirler.

Son Güncelleme: 29.03.2019 06:26
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
şükrü aydın 2019-09-27 16:45:33

azerbaycandada çalışmak isterim benim için farkedmez iş olsun elektrik teknikeriyim aynı zamanda kalıp ve boya badanada fayansta yapıyoruz