Çocuklarda Hiperaktivite Belirtileri Nelerdir?

Çocuğunuz çok hareketli, çok çabuk sıkılıyor ve yerinde duramıyor mu? Bu ve benzeri belirtiler gözlemlediyseniz aklınıza gelen ilk bozukluk, hiperaktivite olabilir. Haklı da olabilirsiniz ancak “hiperaktivite nedir?” sorusunun net cevabını bilmeden değerlendirme yapmamalısınız.

Çocuklarda Hiperaktivite Belirtileri Nelerdir?

Çocuğunuz çok hareketli, çok çabuk sıkılıyor ve yerinde duramıyor mu? Bu ve benzeri belirtiler gözlemlediyseniz aklınıza gelen ilk bozukluk, hiperaktivite olabilir. Haklı da olabilirsiniz ancak “hiperaktivite nedir?” sorusunun net cevabını bilmeden değerlendirme yapmamalısınız.

16 Şubat 2019 Cumartesi 14:20
131 Okunma
Çocuklarda Hiperaktivite Belirtileri Nelerdir?

“Çocuğum çok yaramaz, yerinde hiç durmuyor, her şeyden çok çabuk sıkılıyor” diyen ebeveynlerin ilk akıllarına gelen şey “Benim çocuğum hiperaktif” düşüncesidir. Ancak çocuklarda dikkat eksikliği olarak da tanımlanan bu panik bozukluk acaba gerçekten “Hiperakivite midir?” Hiperaktivitenin tam olarak ne anlama geldiğini bilmeden bu tür kanılara varmak yanlış olacaktır. Bu nedenle öncelikle erken çocukluk dönemlerinde kendini belli eden ve farklı belirtiler sergileyen hiperaktivitenin ne olduğunu öğrenmeli ve daha sonra uzmanlar yardımıyla bu sorundan kurtulmanın yolları aranmalıdır.

Hiperaktivite Nedir?

Çocuklarda genellikle aşırı hareketlilik ve plansızlık şeklinde ortaya çıkan dürtüsel bozukluk hiper aktivite olarak adlandırılmaktadır. Hiperaktif olan bir çocuk; rahatsızlık verici davranışları kasten yapmaz, yani bizim şımarıklık olarak algıladığımız tüm davranışlar, dürtülerin kontrol edilememesinden kaynaklanan hiperaktivite bozukluğunun belirtileri arasındadır.

Bu tür çocuklar maalesef okul çağına geldiklerinde etrafları tarafından sürekli eleştirilirler ve ders başarıları da oldukça düşüktür. Burada biz ailelere düşen ise, çocuğumuzun bu tür davranışlar sergilemeye başlamasının ardından uzman bir pedagoga başvurmamız olacaktır. Ne kadar çabuk önlem alırsak çocuğumuzun kişisel gelişimine katkımız o denli hızlı olacaktır.

Çocuğum Yaramaz mı? Hiperaktif mi?

Aslında kilit soru budur ve bu problemle başa çıkabilmek içim öncelikle tanının doğru konması gerekir. Çünkü her hareketli çocuk ve her yaramaz çocuk hiperaktif değildir. Bazı durumlarda hiperaktif olarak sınıflandırılan çocukların aslında hiperaktif olmadıkları ve sadece biraz daha fazla yaramazlık yapma eğilimi içinde oldukları saptanmıştır. Bu nedenle hiperaktivite belirtilerini bilmek uzman yardımı alıp almamamız konusunda bize fikir verecektir.

Hiperaktivite Belirtileri

Halk arasında daşırı hareketli ve enerjisi yüksek çocuklar genellikle “hiperaktif çocuk” olarak ifade edilir. Ancak yazımızın başında da belirttiğimiz gibi bu hareketlilik her zaman hiperakitivite olarak algılanmamalıdır. Eğer çocuğunuzda aşağıda saydığımız maddelerdeki belirtiler mevcutsa en kısa sürede bir pedagog yardımına başvurmanızı öneririz. Hiperakitivte tanısı ancak uzmanlar tarafından yapılacak olan bazı testlerden sonra kesinleşmektedir.

Dikkatsizlik: Çocuğunuz aşırı hareketli ve bununla birlikte dikkat eksikliği de yaşıyorsa, bu durum hiperakitivite belirtisi olabilir.

Rahatsızlık Verme: Hiperaktif çocuklar çevrelerinde kişilere rahatsızlık vererek onları işlerinden alı koyma eğilimi gösterirler.

Çabuk Sıkılma: Hiperaktif çocuk konulan kurallara uyma konusunda zorluk yaşar ve çoğu zaman bu kuralları ihlal eder. Ayrıca meşgul odluları işlerden çabuk sıkılırlar ve bir işten diğer bir işe atlarlar.

Söz Kesme: Bu çocukların sürekli birilerin sözünü kestiği gözlemlenmiştir.

Saldırganlık: Hiperaktif çocukların bir diğer davranış bozukluğu ise sürekli saldırgan tavırlar sergilemeleridir.

DİKKAT: Eğer sizde yukarıda saydığımız belirtileri çocuğunuzda gözlemliyorsanız ve bu sürekli devam ediyorsa önce okulundaki rehberlik servisiyle iletişime geçmeli ve gerekirse bir çocuk psikiyatrından destek almalısınız.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.