Almanya’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Avrupa'nın üretim lokomotifi olan Almanya'da çalışan on binlerce Türk işçi var. Peki Almanya'da asgari ücret ile çalışan Türkler ne kadar maaş alıyor.

Almanya’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Avrupa'nın üretim lokomotifi olan Almanya'da çalışan on binlerce Türk işçi var. Peki Almanya'da asgari ücret ile çalışan Türkler ne kadar maaş alıyor.

12 Mart 2019 Salı 19:24
296 Okunma
Almanya’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Sadece ülkemizde değil, diğer dünya ülkelerinde de asgari ücret işçi saatlerine göre belirlenmektedir. Almanya’da asgari ücret 2018 yılı için minimum olarak 9.84 Euro olarak belirlenmiştir. Buna göre eğer hesaplama yapacak olursak, günlük 8 saat çalışan bir işçi aylık 1,532 Euro ücret alacaktır.

Yapılan bu hesaplamada brüt olarak belirlenen bu ücrette yaklaşık olarak 3’te 1’i kesilerek toplamda 1,020 Euro olarak çalışanlara ödenmektedir. Yapılan bütün kesintiler, çalışan kişi işsiz kaldığı zamanlarda maaşına ek olarak eklenir aynın zamanda primi ve emeklilik primleri de bu kesintilerden ödenir. İşsizlik parası buna gören az asgari ücret kadar olmaktadır. Ülkemiz dışında diğer ülkelerde de asgari ücretin altında maaş veren işverenler son derece ağır cezalar almaktadır.

Almanya’da Asgari Ücret

Almanya’da asgari ücret diğer ülkelerin ücretlerine göre daha çok iyidir. 1,020 Euro olan asgari ücret ödenen maaşlara göre oldukça yüksektir. 2016 yılında bu konu hakkında OECD’in yapmış olduğu araştırmaya göre çalışanların ortalama %75’i diğer ülkelerin çalışanlarına göre daha fazla kazandığını ortaya koymaktadır. 2015 yılında Almanya’daki bütün çalışanlarının maaşının ortalama 2,155 Euro olduğu belirtilmektedir.

Üniversiteden mezun olan kişilerin maaşları bu ortalamaya göre değişmektedir. Özellikle bilgi teknolojileri üzerine çalışan kişilerin alacakları en az maaş 4,000 Euro ila 5,000 Euro arasında değişmektedir. Tecrübesi olan kişilerin de bu noktada alacakları maaşlarda değişmektedir. Tecrübesi olan avukat, doktor ve ekonomistlerin maaşları ise aylık olarak 5 bin Euro ila 10 bin Euro arasında değişmektedir.

Çalışanlar dilerlerse kendi mesleklerinin dışında ayda en fazla 40 saatlik sürede 2 işte birden çalışabilirler. Ek işlerin ücretleri de işlere göre ve çalışma zamanlarına göre değişmektedir. Gece mesaisi yapan kişiler ise normal ücrete göre 3 kat daha fazla almaktadır.

Almanya’daki asgari ücret yukarıda belirtilen tutarladır. Burada en düşük maaşı alan kişiler taşeron firmalarda vasıfsız olarak çalışan kişilerdir. Taşeron firmalarda çalışan kişiler sizin de bildiğiniz gibi kadroda değillerdir. Firmalar, çalışanlarını nerelerde isterlerse oralarda çalışırlar. Kadroya giren kişilerin maaşlarında ise %100’lük bir artış gözlemlenmektedir.

Almanya’da Asgari Ücret Alan Bir Kişi Geçinebilir Mi?

Buradaki kıyaslamayı ülkemizdeki maaşlara göre yapmamak gerekir. Ayda eline ortalama 1000 Euro civarında ücret alan bir kişi ülkemize göre çok daha rahat bir hayat sürebilmektedir. Ortalama olarak bir hesap yapacak olursak, 300 Euro’ya bir evde oturabilir, 200 Euro civarında faturalarını öder kalan 500 Euro ise 1 ayda geçinmek için oldukça yeterli bir miktar olur.

Almanya’daki pek çok şey, ülkemize göre oldukça pahalıdır. Ancak temel gıda malzemeleri de buna kıyasla oldukça uygudur. Etin kilosu 10 Euro’dur. Almanya’da asgari ücret alan bir maaşı ile 100 kiloya yakın et alabilirken, ülkemizde asgari ücretle çalışan bir kişi ortalama 70 kilo et alabilmektedir. Bu da aradaki farkı gözler önüne sermektedir. Tek çocuklu olan bir aile mutfak masrafını buna göre aylık en fazla 100 Euro ile rahatça karşılayabilmektedir. Devlet burada çocuk parası ödemektedir. Çocuk eğer devlet okuluna giderse, eğitim masrafları da karşılanacağı için, aile de oldukça rahat edecektir.

Asgari ücret alan bir kişi ülkemizde araba alamaz. Ancak Almanya’da asgari ücretle çalışan bir kişi kendi arabasını rahatlıkla alabilmektedir.

Almanya’da Çalışma Şekilleri

Almanya’da 2 türlü çalışan bulunmaktadır. Bunlar kadrolu ve sözleşmeli çalışanlar oluşturmaktadır. Sözleşmeli olarak çalışan kişiler herhangi bir taşeron firmasında çalışmaktadır. İş garantileri bulunmamakla beraber, ücretleri diğer kişilere göre daha düşüktür. Aldıkları maaş ortalama 1000 Euro civarındadır. İşin temposuna ve bulundukları yere göre bu ücret 2000 Euro’ya kadar çıkabilmektedir. Taşeron firmalarda ne yazık ki iş garantisi bulunmamaktadır. İşverenler diledikleri zaman işçi çıkartabilmektedir.

Ancak resmi olarak o firmada 18 ay boyunca çalıştıysanız, firma sizleri kadrosuna almak zorundadır. Kadrolu kişilerin hakları elbette sözleşmeli olarak çalışan kişilere göre oldukça daha fazladır. Kadrolu olduktan sonra işverenler sizleri o kadar kolay işten çıkartamaz. İşverenin kadrolu çalışanlarını çıkarması belirli sebepler çerçevesinde gerçekleşmektedir. Bunlar kişinin performans sıkıntısı, firmanın çalışma koşullarının kötüye gitmesi ya da kişinin etik dışı bir davranışta bulunmasıdır.

Almanya’da Çalışanların Sosyal Hakları Nelerdir?

Almanya en büyük Avrupa ülkesidir. Bu sebeple de vatandaşların sosyal hakları oldukça fazladır. Kişilerin hem çalışırken hem işsizlik hem de emeklilik zamanlarında onlara yardımcı olan nadir ülkelerden bir tanesidir.Almanya’da ortalama 3 milyon civarında Türk vatandaşı bulunmaktadır. Yeni nesil Türk vatandaşları, Almanya’da çalışan ve ortaya yerleşen vatandaşlara imrenmişlerdir.

Almanya hükümeti bu noktada orada bulunan herkese çeşitli alanlarda destek vermektedir. Ancak desteğin bir de geri dönüşü var. Her çalışan kazandığı ücretin belirli bir kısmını devlete geri vergi olarak ödemektedir. Net ücretle çalışanın aldığı ücret arasında farklılık bulunmaktadır. Devlet kesim sonrasında geçim sıkıntısına düşenlere ek iş imkânı tanıdığı için çoğu aile geçimini rahatlıkla sağlamaktadır.

Yurt dışı iş imkanlarından faydalanmak isteyen ziyaretçilerimiz aşağıdaki makaleleri inceleyerek işçi alımı yapan firmalara çalışma taleplerini iletebilirler.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.