Günümüzde oldukça sık karşılaştığımız “mobbing” kavramı, cinsiyet fark etmeksizin iş yerinde taciz, dışlanma, aşağılanma, özgüveni kırma, mutsuz etme gibi davranışlara maruz kalma durumudur. Psikolojik şiddet olarak da tanımlanan mobbing, son yıllarda yapılan yasal düzenlemelerle mağdurlara birçok hak tanınmaya başlamıştır. Mobbing’e maruz kalan kişiler bunun etkisiyle birçok psikolojik sorunlar yaşamakta ve son evre olarak da iş yaşamlarını sonlandırmaktadır.

Mobbing Mağdurları!

Mobbing uygulayan kişiler daha çok ellerinde bulundurdukları gücü ve pozisyonu kötüye kullanmak suretiyle alt kademe de çalışan kişilere büyük zararlar veren psikolojik saldırılar düzenler. Ne yazık ki her geçen yıl artarak devam eden mobbing mağdurları, iş yerlerinde kaldıkları bu kişilik saldırılarına ve değersizleştirme durumlarıyla baş edemeyerek işinden ayrılmaktadır.

Sosyal hayatlarında da bozulmalar yaşanmaya başlamasıyla adeta bir çıkmazın içine giren mobbing mağdurları mutlaka bir psikologdan yardım almaları gerekir. Böylece bu durumu en az zararla atlatabilirler. Peki, mobbinge maruz kalan kişi neler yapabilir? Bu sorunla mücadele edebilmek için alınacak önlemler ve yapılması gerekenleri bilmek ve planlı bir şekilde hareket etmek önemlidir. Şimdi mobbing mağdurları için önemli olan birkaç notayı belirtecek olursak şunlar söylenebilir.

Mobbing Belirtileri

Eğer iş yerinizde;

▪ Gereksiz yere azarlanma, aşağılanma, bağırma ve küçük görülme gibi sözlere muhatap kalıyorsanız,

▪ Yetkileriniz elinizden alınıyor veya azaltılıyorsa,

▪ Güvenilmediğinizi hissediyor ve mesleki deneyimlerinizi sorgulanmaya başlamışsa,

▪ Bulunduğunuz iş ve sosyal gruplardan çıkarılıyorsanız

▪ Pozisyon düşürülme ve işten çıkarılmayla tehdit ediliyorsanız

▪ En önemlisi de tüm bunları son altı ay içinde ve beli bir süreklilik içinde yaşıyorsanız sizde mobbing’e maruz kalıyorsunuz demektir.

Mobbing Nedir? Ne Değildir?

Öncelikle şunu iyi ayır etmeniz gerekir. İşyerinde yaşanan her türlü sorun, aşağılanma veya diğer sürtüşmeler mobbing değildir. Bu tür olaylarda mobbing’den söz edebilmek için şimdi sayacağımız durumların yaşanması gerekir ki, gerçekten mobbing mağduru olup olmadığınız anlaşılsın. Psikolojik saldırıları mobbing olarak değerlendirebilmek için;

▪ Ahlak dışı olarak ifade edilen söz, fiil ve davranışların sistematik bir şekilde yapılyor olması

▪ Kişiye yönelik saldırıların kasten, istenerek ve bilerek gerçekleşmesi. Örneğin; aşağılama, beceriksiz gösterme, dışlama vb.

▪ Yaşanan bu olumsuz durumların uzun süreli ve devamlı olması. Bu süre uzmanlar tarafından en az altı ay olarak belirlenmiştir.

Son olarak da, tüm bu yıldırma ve aşağılama politikasının iş yerinde gerçekleşmesi, mobbing’e uğradığınızın birer göstergesidir. Peki bu durumda neler yapılabilir? Eğer sizde mobbing’e maruz kalıyorsanız aşağıda sayacağımız adımları izleyebilirsiniz.

ALO 170 Mobbing Şikâyet Hattı!

2011 yılında iş yerlerinde psikolojik saldırılara uğrayan kişilerin haklarını korumak için çıkartılan yasayla ALO 170 mobbing şikayet hattı hayata geçirilmiştir. Bu hat hem özel sektör çalışanlarına hem de kamu kurumlarında çalışan kişilere hizmet vermekte ve bu hatta bildirilen şikâyetler en geç 72 saat içinde cevaplanmaktadır.

Bunun dışında BİMER, CİMER ve Çalışma İş Kurumu İl Müdürlükleri de mobbing şikâyetlerini değerlendirmekte ve mağdurlara destek olmaktadır.

pinbahis - redwin - restbet - retrobet - safirbet

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.