2020 Memur Alımları

​​​​​​​Yeni yıla girmemize 2 aydan çok daha kısa bir süre kaldı. Yeni yılın yaklaşması ile birlikte yeni bütçe planları da belli olmuş durumda. Bu bütçelerin belirlenmesi ile birlikte yeni yatırımların da yapılacağı duyuruldu.

2020 Memur Alımları

​​​​​​​Yeni yıla girmemize 2 aydan çok daha kısa bir süre kaldı. Yeni yılın yaklaşması ile birlikte yeni bütçe planları da belli olmuş durumda. Bu bütçelerin belirlenmesi ile birlikte yeni yatırımların da yapılacağı duyuruldu.

24 Aralık 2019 Salı 10:22
170 Okunma
2020 Memur Alımları

Yeni yatırımlar olduğu için bir istihdam eksikliği oluşacak. Devlet de bu istihdam eksikliğini tamamlayabilmek için yeni memur alımları yapacak. Memurluk denildiğinde çoğu kişinin aklına masa başı iş gelmektedir ancak alınan memurlar sahada da görev alacaklar.

Yeni yılda kamu ve özel sektörün Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarına 5,5 milyar liralık bir bütçe ayrıldı. Bu da doğal olarak yeni iş sahalarına yol açıyor. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal düzenlediği basın toplantısında altmış bin yeni memur alınacağını duyurdu. Henüz bunların hangi kurumlarda ve hangi pozisyonlarda olacağı bilinmemektedir.

Nasıl Memur Olunur?

Devlet memurları yaptıkları iş ve göreve göre farklı kategorilerde sınıflandırılırlar. Memurların yaptıkları görevler bağlı oldukları göreve göre değişiklik göstermektedir. Örneğin PTT kuryesi olan kişi de bir memurdur, belediye hizmet binasındaki nüfus işleri bölümü çalışanı da memurdur.

Devlet memurları genelde Ölçme, Seçme ve yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) tarafından yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) ile seçilir. Devlet memuru olabilmek için yapılan KPSS sınavına başvurup sınava girmeniz gerekmektedir. Sınav sonucunuzun yüksekliği sizin atanma ihtimalinizi arttıracaktır.

Sınav sonuçları ve yaptığınız tercihler doğrultusunda devlet sizi devlet memuru olarak alır.

KPSS A gurubu, B gurubu ve  C grubu olarak üçe ayrılmaktadır. A ve B lisans mezunları için C grubu ise ortaöğretim mezunları içindir. KPSS sonuçlarınız iki yıl geçerlidir. Yalnızca öğretmen adaylarının KPSS sınav sonucu bir yıl süreyle geçerlidir.

Kimler Devlet Memuru Olabilir?

Türkiye’de memur olmak isteyen kişilerin 18 yaş ve üzeri olmaları ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaları gerekmektedir. Türkiye’de memur alım şartı en az 18 oluyor fakat üst yaş sınırı kurumlara göre farklılık göstermektedir. Yaş şartı kurumlara göre bazen 25 bazen de 30 ile sınırlandırılmaktadır.

Bir başka husus ise eğitim durumunuzdur. En az lise mezunu olan kişiler devlet memuru olma hakkına sahiptir. Yalnız lise mezunu olmak devlet memuru olabilmek için yeterli olmayabilir. Devlet memuru olarak atanan kişilerin bazı kurumlarda lisans mezunu, bazı kurumlarda önlisans mezunu olduğu görünmektedir. Bu nedenle devlet memuru olmak için lise mezunu olarak kalmamalısınız.

Devlet memuru olmak isteyen kişilerin kamu haklarından mahrum olmaması gerekmektedir. Kamu haklarından mahrum olma durumu da işlemiş olduğu suç nedeni ile kişinin belli bir süreyle bazı hakları kullanmasının yasaklanmasıdır. Eğer memur olmak gibi bir düşünceniz varsa sicilinizi temiz tutmaya ve suç işlememeye çalışmalısınız.

Memur Olmanın Avantajları Nelerdir?

Hemen hemen herkesin devlet memuru olmak istediğini görürüz. Bunun sebebi de devlet memurluğunun bize daha avantajlı gelmesidir.

Bize avantaj gibi görünen hususlardan birisi maaşların sabit ve düzenli olarak yatırılmasıdır. Memur kadrosunda görev alan kişilerin her ayın 15’inde maaşları düzenli olarak banka hesaplarına eksiksiz bir şekilde yatırılmaktadır.

Diğer bir konu da diğer işlerde haftada 1 veya 2 gün olmak üzere uygulanan mesai sistemi memurlukta yok denecek kadar azdır. Memurlar genelde sabah 08.00 akşam 17.00 saatleri arasında çalışırlar ve mesai ihtimali çok düşüktür.

Bazı işlerde hafta sonu çalışma belirsizliği veya gerekliliği bulunurken memurlukta hafta sonları tatildir. Yıllık izinler gibi daha birçok hakka sahiptirler. Hastalık veya benzeri durumlarda maaşta hiçbir kesim yapılmaması da ayrı bir avantajdır.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.