Polis Olmanın Genel Şartları Nelerdir?

Polis olmak pek çok kişinin hayalidir. Peki Kaç yaşında polis olunur? Polis olmanın şartları nelerdir? Polis Meslek Yüksek Okullarına (PMYO) Giriş Koşulları nelerdir? Detaylar haberimizde..

Polis Olmanın Genel Şartları Nelerdir?

Polis olmak pek çok kişinin hayalidir. Peki Kaç yaşında polis olunur? Polis olmanın şartları nelerdir? Polis Meslek Yüksek Okullarına (PMYO) Giriş Koşulları nelerdir? Detaylar haberimizde..

20 Haziran 2019 Perşembe 18:41
197 Okunma
Polis Olmanın Genel Şartları Nelerdir?

Polis olmak isteyen bütün fertler için bazı umumi şartlar vardır. Bu şartlardan herhangi biri kendisinde bulunmayan fertler, hususi olarak istedikleri polis kolu hangi polislik kolu olursa olsun başvuru yapamazlar.

Polis olmak isteyen her fert öncelikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak mecburiyetindedir. Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde ikamet etmesine rağmen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan fertler polis olmak için başvuruda bulunamazlar.

- Polislik başvurusundan evvel veya polislik başvurusundan sonra sabıka kaydı bulunan hiçbir fert polis olmaya hak kazanamaz.

- Öğrenim gördüğü ilkokul, ortaokul ve lisede herhangi bir disiplin suçu işleyerek söz konusu okuduğu okuldan atılan fertler polislik başvurusunda bulunamazlar.

- Polis olmak isteyen adaylar Türkçe konuşmada herhangi bir menfi halde bulunmamalı, Türkçe konuşurken ihtimam göstermeli ve adayın belagati son derece muntazam olmalı. Adaylar aksi takdirde mülakatlarda Türkçe’yi iyi konuşamamaktan ötürü elenirler.

- Silah taşımak için herhangi bir hukuki engeli bulunmamak.

- Polislik fiziki bazı şartları iktiza eder. Mesela polis olmayı arzulayan kızların boyu 1.65’ten kısa erkeklerin boyu ise 1.67’den kısa olması halinde başvuru yapılamaz.

- Polislik temiz bir meslektir. Dolaysıyla polis olmak isteyen fertlerde daha önce işlenen herhangi bir suçtan ötürü savuşturma bulunmamalı.

- Adayların beş duyu organı tam ve sağlam olmalı.

- Sınava girilecek dönemde 22 yaşından gün alan adaylar da başvuruda bulunamazlar. Ancak bu şart, polisliğe başvurulacak yola göre değişiklik gösterebilmektedir.

Polislik Başvurusunda Adaylardan İstenen Belgeler Nelerdir?

- Polislik başvuru formu

- Müracaat esnasında yazılacak dilekçe

- Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı fotokopisi veya Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanı fotokopisi

- Noter tarafından tasdik edilmiş en son mezun olunan okulun diploma örneği yahut çıkış evrak fotokopisi

- Yazılı sınavların yapılacağı tarihten önce tamamlamış olduğunu gösteren noter tasdikli belge

- Adayın ikamet ettiği adresi gösteren “Yerleşim Yeri ve Diğer Adres Bilgileri’ belgesi ( bu belge e-devletten günde sadece bir tane olmak üzere temin edilebilir)

- Son 6 ay içinde çekilmiş 6 adet vesikalık fotoğraf

- Vukuatlı nüfus kayıt örneği (bu belge de e-devletten günde sadece bir tane olacak şekilde temin edilebilir)

- Evli adaylar için eşinin adlı sicil belgesi (adayın eşinin e-devlet hesabından günde sadece bir tane alınmak suretiyle temin edilebilir)

- Evli adaylar için evlilik cüzdanı fotokopisi veya noterce tasdik edilmiş evlilik cüzdanı örneği

Mühim Hatırlatma: Söz konusu başvuru evrakları fax veya kargo aracılığıyla müracaat adresine gönderilemez. Müracaat, adayın kendisi tarafından şahsen yapılmalı ve evraklar elden teslim edilmelidir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.