Polis Olma Şartları Neler? Polis Nasıl Olunur?

Polis olma şartları nelerdir? Nasıl polis olunur? Merak edilen tüm detaylara haberimizin devamından ulaşabilirsiniz.

Polis Olma Şartları Neler? Polis Nasıl Olunur?

Polis olma şartları nelerdir? Nasıl polis olunur? Merak edilen tüm detaylara haberimizin devamından ulaşabilirsiniz.

22 Haziran 2019 Cumartesi 10:12
345 Okunma
Polis Olma Şartları Neler? Polis Nasıl Olunur?

İlkokul yıllarında kurulur polis olma hayali. Bir çocuğa büyüyünce ne olacaksın diye sorulduğu zaman “polis!” der hemen. Yıllar geçtikçe işler değişir, hayaller ıskartaya çıkartılır, polis olmak hayali kuranlar değil polis olma hayali kurup o hayalini hedefe dönüştürenler ve o hedefe ulaşmak için bin bir zorluk ile mücadele edenler polis olma şerefine nail olurlar. Herkes nail olamaz bu kutsal vazifeye. Her bünye kaldıramaz bu vazifeyi. Polis olmak zordur. Hele Türk Polisi olmak her baba yiğidin harcı değildir. Zira milletin can ve mal güvenliği, vatanın toprağı polise emanettir.

Çok farklı bir duygudur koruduğun kişinin sana ihanet etmesi. Sen gül verirsin o taş atar, sen el verirsin o tekme atar. Polis, vatandaşını muhafaza eder, sonra o koruduğu vatandaş ona taşla, sopayla saldırır da o yine aldırmaz. Bu ülkede polis iseniz hazır olacaksınız her türlü gamsızlığa, atalete ve ihanete. Her cefanın bir sefası vardır derler fakat Polislik istisnasıdır bu durumun. Sefası yoktur polislikte çekilen cefanın.

Polis Olmanın İyi Yönleri Nelerdir?

Şehitlik: Polis olmanın maddi ve manevi olarak birçok iyi yönü mevcuttur. Bunların en başında inançlı her polis ve askerin aklından çıkmayan şehitlik mertebesi yer alır. Şehitlik mertebesi, hususi vazifesi ne olursa olsun bütün polislerin ulaşmak istediği bir şanlı mertebedir. Şehitlik mertebesi erişmenin yanı sıra sokakta küçük çocuklar tarafından görülen saygı da polisliğin en gurur verici yönlerinden biridir. Haliyle bu da manevi bir avantaj sağlayabilir.

Maaş: Polislik mesleğinin maddi açıdan sağladığı avantajları düşünüldüğünde, Türkiye’nin ekonomik gücüne ve satın alma gücü paritesine göre dolgun bir maaş polisliğin en cezbedici yönü olarak mesleği tercih etme sebebidir.

Havalı: Polislik en havalı meslekler arasında yer almaktadır. Dolayısıyla maddi açıdan polis olmanın avantajları arasında havalı bir meslek sahibi olmak isteyenlerin tercihi olabilir.

Devlet Güvencesi: “Memurun bir düğmesini koparmak altı aydan başlar” diye halk arasında bir laf vardır. Polis mesleğini tercih eden her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, kanuni açıdan birçok hakka sahip olmakla beraber devletin güvencesi altındadır.

İnsan İlişkileri ve Dışa Dönük Olmak: Polislik mesleğinin en güzel yönlerinden biri belki de budur. İnsanlarla içli dışlı olmak ve kimliğini gösterip dilediği bilgiyi karşı taraftan talep edebilmek, polisliğin en sempatik yönüdür. Ayrıca bir yere tıkılıp kalmak gibi bir durum da söz konusu olmadığı için keyif dolu bir meslek denilebilir.

Kampanyalar: Polis teşkilatına mensup her birey için zaman zaman kampanyalar düzenlenmektedir. Teşkilat mensupları, polis olduklarını ispat ettikleri takdirde bu kampanyadan faydalanabilmektedirler.

Beylik Tabancası: Meslekleri mucibince polislere, teşkilatta kaldıkları müddetçe başta tabanca olmak üzere, vazifenin iktiza ettiği şartlar neticesinde muhtelif silahlar emanet edilir. Bu silahlar bazen sadece vazife süresince poliste kalır bazen de polis teşkilatına üyeliği devam ettiği müddetçe poliste kalır.

Ucuz Silah ve Fişekleri: Polis teşkilatına mensup her fert, sair zamanlarında herhangi bir silah edinmek isterse, söz konusu silahı avcılık ve silah dükkânlarından, teşkilat mensubu olmayan diğer vatandaşlara nazaran daha ucuza satın alabilmektedirler.

Polislik Mesleğinin Kötü Yönleri Nelerdir?

Stres: Polislik mesleğini tercih eden çoğu fert, söz konusu meslek aksiyon içerdiği için tercih etmektedir. Fakat bu aksiyonun stres yapması ve aşırın yorgunluğa sebep olması, mesleğin dezavantajları listesinde başı çekmektedir.

Angarya İşler: Meslek her ne kadar çok ilgi çekici olsa da bazen yapılan angarya işler, polisleri yıldırmaktadır. Mesela trafik polisi iseniz belli bir limitin üzerinde trafik cezası kesme mecburiyetiniz olacak.

Dövüş ve Kavga: Polis olmadan önce kendinizi Bruce Lee olarak hayal ederek hak eden herkesi sıra dayağına çektiğinizi düşünebilirsiniz. Ancak mesleğe dahil olduktan sonra hiçbir şeyin o kadar kolay olmadığı anlaşılacak. Kavga ve gürültü hayatınızın bir parçası olacak ve sokakta yaşanan hiçbir olaya kayıtsız kalamayacaksınız.

Mesai Saatleri: Her ne kadar standart memur mesai saati olarak düşünülse de icap ettiğinde vardiyalı bir işçi gibi akşam da vazifeye çağrılmamak işten bile değil. Polislik kutsaldır ve belli bir mesai dilimine sığdırılamaz. Çalışma saatleri hiçbir vakit net olamaz, her an her şey olabilir.

Haftalık İzin: Polis olmak isteyen adaylar, haftalık izin yapmayı unutsunlar. Zira izinler vazife çıkmasından dolayı çoğu kez yanmaktadır.

Tatil Planı: Söz konusu meslekte tatil yapmak mümkün değil. Çünkü hiçbir şey kesin surette belirlenmemiş.

Mesai-Maaş Oranı: Her ne kadar dolgun maaş, polislik mesleğini seçenlerin tercih sebeplerinden bir tanesi olsa da alınan maaşı, çalışılan mesai saatlerine nazaran çok az.

Rüşvet ve İftira: Belki de polislik mesleğin en iğrenç yönü rüşvet teklifi almaktır. Adaletle baş edemeyenler, polise rüşvet teklif etmekten çekinmezler. Ayrıca polisler vazifelerini hakkıyla icra ettiği zaman karşısındaki kişi çirkeflik yapıp iftira atabilir. Polislik mesleğini tercih etmek isteyenlerin ahlak dışı böyle durumlara hazırlıklı olmaları elzemdir.

Alt- Üst İlişkisi: Amir- memur ilişkisi de denilebilir. Söz konusu meslekte alt ve üst kavramları kırmızı çizgiler ile belirlenmiştir. Altın (memurun), üste (amire) itaat etmemesi halinde meslekten uzaklaştırılmaması işten bile değildir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.