İşkur Hakkında Tüm Bilinmesi Gerekenler

​​​​​​​İşkur, işi ve işçi bulmak için hizmet veren, ülkedeki işsizlik oranını azaltmayı hedefleyen bir kurumdur. Bir devlet kurumu olan İşkur, geçtiğimiz yıllardan bu yana kesintisiz olarak hizmet vermekte, birçok kişiyi iş sahibi yapmakta ve birçok farklı kuruma nitelikli ve niteliksiz çalışan bulmaktadır.

İşkur Hakkında Tüm Bilinmesi Gerekenler

​​​​​​​İşkur, işi ve işçi bulmak için hizmet veren, ülkedeki işsizlik oranını azaltmayı hedefleyen bir kurumdur. Bir devlet kurumu olan İşkur, geçtiğimiz yıllardan bu yana kesintisiz olarak hizmet vermekte, birçok kişiyi iş sahibi yapmakta ve birçok farklı kuruma nitelikli ve niteliksiz çalışan bulmaktadır.

21 Kasım 2019 Perşembe 15:20
170 Okunma
İşkur Hakkında Tüm Bilinmesi Gerekenler

İşkur, her sene yaptığı farklı projelerle öğrencileri bile iş sahibi yapmaktadır. 7’den 70’e çalışmak isteyen herkese destek veren kurum, oluşturduğu projelerle hem kurumların alımlarını güçlendirmekte, hem de çalışmak isteyenlere çalışma hevesi kazandırmaktadır. Ayrıca belli şartları sağlayan ve henüz iş bulamayanlar, bu kurum sayesinde işsizlik maaşı da alabilmektedir.

İşkur’un Kuruluşu

İşkur ilk olarak İş ve İşçi Bulma Kurumu yani İİBK olarak 21 Ocak 1946 yılında hizmet vermeye başladı. Vasıflı ve vasıfsız personelleri iş sahibi yapmak amacıyla kurulan bu kurum daha sonra yurt dışındaki iş imkanlarına aracılık etmeye başladı. Almanya gibi ülkelere birçok çalışan gönderimi yapan İİBK, 1973’de yaşana petrol krizi sonrasında yavaş yavaş işlevini yitirmeye başladı.

Daha sonra ise 31 Ekim 2000 tarihinde Türkiye İş Kurumu olarak bilinen İşkur kuruldu. İşkur’un kurulması, İİBK’nin kapatılmasıyla beraber bu kurum yeniden önemli bir kurum haline geldi. Kurulduğu yıldan bu yana ise birçok kişiyi iş sahibi yapmaya devam ediyor.

İşkur Ne İş Yapar?

İşur, ülkedeki işsizlik kontrolünü sağlamak için kurulmuş bir kurumdur. İşkur, işsizlere iş bulma, işsizlik sigortası gibi alanlarda görev yapar. İşkur’un görevleri şu şekilde listelenebilir;

 • İşsizliği önlemeye ve iş gücü piyasasına katkı sağlamaya çalışır.
 • İstihdamı korumaya, geliştirmeye ve yaygınlaştırmaya yönelik çalışmalar yapar.
 • Meslek edinme kursları düzenlemesiyle ülkede istihdam oluşturmaya çalışır.
 • Kendi kurlarında yetiştirdiği personelleri iş sahibi yapmayı hedefler.
 • İşgücünü arttırmaya ve işsizlik oranını azaltmaya yönelik projeler düzenler.
 • İşini kaybeden kişilere belirli bir süre sigorta ve gelir desteği sağlar.
 • Piyasadaki verileri analiz eder, derler ve yayınlar.
 • İşler ve meslekler üzerinde analiz yapar.
 • İşler ve meslekler için danışmanlık hizmeti verir.
 • İş piyasasında eğitim seminerleri ve kurslar düzenler.
 • Yurtiçi ve yurtdışı olmak üzere her alanda gerekli açıkları belirleyerek yerleştirme işlemi yapar.
 • Özel istihdam ofisleri tarafından verilen görevleri yerine getirir.
 • AB ve uluslar arası firmaların iş gücünü ve çalışma fırsatlarını takip eder.
 • Engelliler, eski hükümlüler gibi kişilerin de çalışmasını sağlamak için projeler düzenler.

İşsizlik Maaşı Almak

İşsizlik maaşını son zamanlarda oldukça fazla duymuş olabilirsiniz. Bu maaşın verilmesi bir süreden sonra İşkur’u önemli bir hale getirmiştir. Bunun yanı sıra kişilere işsizlik sigortası da yapılmaktadır. İşini kendi istekleri dışında kaybedenler, bu ödenekten yararlanabilir. Bu maaş nafaka borçları dışında kesilemez veya haczedilemez. Kişinin son çalıştığı yerde aldığı son 4 aylık maaşın yüzde 50’si şeklinde belirlenir. Bu ödenek, asgari tutarı kesinlikle geçemez. Yani en fazla alınabilecek işsizlik maaşı net asgari ücret tutarıdır.

Tabi bu işsizlik maaşını alabilmek için bazı şartlar bulunuyor. Bu şartlar şu şekildedir;

 • Maaşı alacak olan kişi kendi isteğiyle işten çıkarılmamış olmalıdır.
 • Kişinin işten çıkarılmadan önce son 120 günlük primlerinin yatırılmış olması gerekir.
 • Kişinin son 3 yıl içerisinde en az 600 gün İşsizlik sigortası primi ödemiş olması gerekir.
 • Kişini işle ilişiği kesildikten sonra 30 gün içerisinde internet üzerinden veya kuruma giderek başvuruda bulunması gerekir.

Bu işlemleri yerine getirmiş olan kişiler işsizlik ödeneğinden rahat bir şekilde faydalanabilir. Ayrıca kurum size uygun işleri tespit ederek kısa sürede sizi işe sokacaktır.

Herkese eşit sürelerde işsizlik maaşı verilmemektedir. İşsizlik maaşının süresi sigortalı çalışılan gün süresiyle doğru orantılıdır. 600 gün sigortalı olarak çalışmış bir kişi 180 gün işsizlik maaşı alabilirken, 1080 gün sigortalı çalışan bir kişi ise 300 güne kadar işsizlik maaşı alabilir.

İşsizlik maaşının kesilmesinin de bazı nedenleri bulunuyor. Bu nedenler;

 • İşkur tarafından bir iş bulunduğunda kişi geçerli b ir mazeret olmadan reddederse işsizlik maaşı kesilir.
 • Kişi bu maaşı aldığı süre zarfında kayıtsız olarak başka bir yerde çalışıyorsa ve bu durum İşkur tarafından fark edilirse ödenek kesilir.
 • Bu dönemde İşkur tarafından verilen eğitim ve kurslara hiçbir mazeret olmadan katılmayan kişileri ödeneği de kesilebiliyor.

Bu durumlarda ödenek kesilebiliyorken, bir daha işsizlik maaşı adı altında maaş almak da imkansız olabiliyor. Bu nedenle işsizlik maaşı alırken bu maddeler hakkında bilgi sahibi olunması ve dikkat edilmesi gerekiyor. Bu maaşı alan kişiler, hayatlarında bir değişiklik olduğu zaman en geç 15 gün içerisinde İşkur’u bilgilendirmelidir.

Çocuk nedeniyle bir süre çalışmaya ara veren annelere ise yarım ödenek ödenmektedir. Bu ödenek 1. Çocuk için 2, 2. Çocuk için 4, 3. Çocuk için de 6 ay süreyle çocuk sahibi annelere ödenmektedir. Gerekli şartları sağlayan anneler bu ödenekten faydalanabilir. Bu ödenek asgari ücret tutarının yarısından fazla olamaz.

İşkur Projeleri

İşkur, gerek işsizleri iş sahibi yapmak, gerek işletme sahiplerine çalışan desteği yapmak amacıyla birçok proje ortaya atmaktadır. Hal böyle olunca da kişiler çalışan almaktan veya çalışmaktan korkmamaktadır. Her sene ortaya atılan birçok farklı proje saymakla bitmez. Fakat bu projeler ve başvuru tarihler İşkur’un resmi web sitesi üzerinden yakından takibe alınabilir. Bu projeleri takip etmek, çalışmaya veya çalışana ihtiyacı olan kişiler tarafından oldukça faydalı olacaktır.

Örneğin, işletmelerin personel alımı yapması ve işsizlerin çalışabilmesi için düzenlenen bir proje vardır. Bu proje ile işe girilen yerde personelin ilk 6 aylık maaşını ve sigortasını İşkur yatırmaktadır. Daha sonra ise en az asgari ücret olmak kaydı ile işletme 6 ay boyunca sigortalı olarak çalışanı çalıştırma mecburiyetindedir. Şartlara uymayan işletmelere yaptırımlar uygulanır. Bu proje ile işe giren personel en az 1 yıllık süre ile çalışabilmektedir. Bir yılsonunda ise işletmedeki olan muhabbetine göre işletmede kalabilir. Bu proje sayesinde işletmeler 6 aylık maaşı kendileri ödemediği için çalışan alımı yapmaktan çekinmemekte, en az asgari ücretle bir çalışma fırsatı yakalandığı içinse işsizler çalışmaktan çekinmemektedir.

Bir diğer projeden daha bahsetmek gerekirse, İşkur üniversite okuyan gençleri part time olarak farklı iş kategorilerinde çalıştırmakta ve kendilerini geliştirmelerini sağlamaktadır. Öğrenciler İşkur tarafından belirlenen firmalarda iyi bir maaşla part time olarak çalışmaya başlarlar. Bu kurumlarda çalışılacak olan saatler ise kişinin durumlarına göre belirlenir. Bir öğrenci için yeterli bir maaşla çalışmaya başlayabilecek olan kişiler, çalışacakları alanı meslekleriyle de alakalı alanlardan seçebildikleri için, eğitilmekte ve kendilerini geliştirmektedir.

Birçok farklı projenin her sene bizlere sunulduğundan bahsetmiştik. Fakat dikkat etmemiz gereken nokta ise bu projelere başvuru için belli tarih aralıklarının belirlenmesidir. Bu tarihler arasında İşkur aracılığı ile başvuru yapmayan kişiler, çalışma için fırsat yakalayamayabilir. Bazı projelerde ise tarih gibi bir durum söz konusu değildir. İşveren veya çalışan dilediği zaman İşkur’a başvuruda bulunabilir.

Son Güncelleme: 21.11.2019 15:24
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.