KOSGEB Faizsiz Kredi Desteği Nedir?

Banka kredi seçeneklerinden faydalanır iken almış olduğunuz anapara üzerine eklenen faiz miktarları söz konusu olur. Ek olarak; banka ve finansal kuruluşlar faiz eklentisine gider iken belirli bir kur sabitlemesi de yapmaktan kaçınırlar.

KOSGEB Faizsiz Kredi Desteği Nedir?

Banka kredi seçeneklerinden faydalanır iken almış olduğunuz anapara üzerine eklenen faiz miktarları söz konusu olur. Ek olarak; banka ve finansal kuruluşlar faiz eklentisine gider iken belirli bir kur sabitlemesi de yapmaktan kaçınırlar.

02 Kasım 2019 Cumartesi 18:36
38 Okunma
KOSGEB Faizsiz Kredi Desteği Nedir?

Öyle ki faiz oranlarının belirlenmesi dahi belirlenmiş olan anapara ödeme planında mevcutlaştırılış vade oranları ile eş değer hale getirilir. Eğer; vade seçeneğiniz az ise; yani almış olduğunu kredi miktarını öder iken çok kısa zamanda geri ödeme planı yapıyor ve bunu banka ile kredi borcu ödeme sözleşmeniz ile teyit ediyor iseniz o zamanlarda en düşük faiz oranları eklenir. Ancak farkında ise; en düşük vade seçeneğinizde dahi anapara üzerine eklenen faiz oranlarından vazgeçilmez. Bu sebepledir ki KOSGEB tarafından sunulmakta olan faizsiz kredi desteği girişimciler, bireysel işletme sahipleri ve KOBİ işletmeleri açısından büyük önem taşır.

50 TL Geri Ödemesiz Hibe Nedir?

Kendi işini kurmayı hedefleyen ve bu kapsamda KOSGEB tarafından arzu edilebilecek tüm aşamaları gerçekleştirmeyi kabul edebilecek tüm girişimci adaylarının faydalanabilecekleri bir hizmeti ifade eder. Ancak belirttiğimiz gibi; belirli oranları hibe edilen bir kredi seçeneği var ise; KOSGEB mutlaka sağlanılması gereken belirli şartları arar. Bu şartları şimdi en sade halleri ile ifade edelim. Öyle ki;

  • İlk olarak uygulamalı girişimcilik eğitimi almanız beklenir. Bu eğitim; KOSGEB tarafından belirlenen zamanlarda, belirlenen eğitimciler tarafından, belirlenen ders saatlerince gerçekleştirilir. Üniversite mezunu olmasına rağmen girişimcilik dersleri almamış yahut da üniversite mezunu olmayan girişimci adaylarının mutlaka 70 – 72 saat aralığında belirlenmiş olan girişimcilik derslerine noksansız olarak katılımları beklenir. Ancak eğer üniversite mezunu iseniz ve üniversite de KOSGEB bazında sayılabilecek girişimcilik dersleri aldı iseniz; sistem bu dersleri belirli ders saatlerine yazar ve sizden; 56 saatlik derslere katılmanızı talep eder. Bununla birlikte son olarak; bazı üniversitelerde KOSGEB ile iş birliği yapılarak uygulamalı girişimcilik dersi verilmektedir. Bu tarz dersler de; AA BA BB CB CC alan öğrenciler başarılı sayılırlar iken; DC DD FD FF alan öğrenciler de başarısız sayılırlar. Bu bazda; AA AB BB CB CC alan öğrencilere ders sonunda KOSGEC uygulamalı girişimcilik sertifikası verilir ve nihayetine bu kimselerin hiçbir derse bir daha katılmaları talep edilmez.
  • KOSGEB uygulamalı girişimcilik dersi sonunda mutlaka bir proje hazırlamanızı talep eder. sizler; bu projenizde işinizi, işinizin ayrıntılarını, ana hatlarını, detay konularını, çalışma şekillerini, hedeflerinizi, ilgili finansman kaynaklarınızı vb. şekillerde ayılabilecek tüm işletme ile alakalı olan konularınızı belirtmelisiniz. Zaten; KOSGEB hibe kredisi almanızı sağlayacak olanda sunmuş olduğunuz bu iş projesidir. Eğer projeniz kabul edilmez ise; sertifika sahibi olma hakkınız saklı tutulmak üzere; sizlere hibe destekli kredi hizmeti sunulmaz. Ancak dilerseniz iş projenizi düzenleyerek ve kabul edilebilir hale getirerek bir sonraki başvuru sürecinde şansınızı tekrar deneyebilirsiniz. Ancak bu defa; eğitim programına katılmanıza gerek olmaz.
  • Başvuru süreçlerini kaçırmamalı, sistem veri tabanına da KOSGEB ofisleri aracılığı ile mutlaka kayıt yaptırmalısınız.

KOSGEB Hibe Destek Limitleri Nelerdir?

KOSGEB yeni hükümet düzenlemeleri ile birlikte eski bazda sunduğu; 3.000 TL hibe miktarını 50.000 TL tutarına kadar çıkarmaktadır. Ancak bu usul çerçevesinde almayı talep edebileceğiniz maksimum hibe kredi limitiniz; 100.000 TL tutarında olmaktadır. Şöyle düşünebilirsiniz aslında;

  • Giderleri için hibe kredisi talep etmiş olan bir işletmenin gider toplamı; 30.000 TL ise; bu işletme için 50.000 TL kredi onayı alınır. Yani; minimum bir işletme ölçeği dahi; 20.000 TL hibe sahibi olabilir. 

Son Güncelleme: 06.11.2019 09:08
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.