Günümüzde birçok anne baba “çocuğum hiç ders çalışmıyor, ne yapsam bir türlü ödevlerini yaptırmadım” gibi serzenişlerde bulunmaktadır. Hâlbuki ebeveynler olarak bizim ve öğretmenlerin genel beklentisi ise öğrencilerin çalışıp başarılı olması yönündendir. Beklenti böyle olunca, öğrencilerdeki başarısızlığın nedeni, “yeterince ders çalışmamak” olarak algılanmakta ve daha çalışmaları yönünde baskı yapılmaktadır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken husus, bilinçsizce çok çalışmaktan ziyade verimli bir şekilde ders çalışma tekniklerini öğrenip, gereğince uygulamaktan geçer. 

Peki, çocuğumuzun ders çalışmasını nasıl sağlayacağız veya etkili ders çalışması için neler yapabiliriz? İşte, bugünkü araştırma konumuzu anne ve babalara rehber olacak ve çocuklarının etkili bir şekilde ders çalışma alışkanlığı kazanacak tekniklere ayırdık. Gelin şimdi etkili ders çalışma yöntemleri nelermiş hep birlikte inceleyelim.

Verimli Ders Çalışma İçin İlk Atılacak Adım!

Öncelikle şunu belirtmemiz gerekir ki, verimli ders çalışma tekniklerini öğrenmek isteyen çocuğun bu yolda azimli ve kararlı olması çok önemlidir. Hiçbir öğrenci zorla ders çalışmaz ve baskı altında ödev yapan çocuk çalıştığı konulardan hiçbir şey anlamaz. Bu nedenle öncelikle çocuğumuzu psikolojik olarak buna hazırlamalı ve ona bu konuda destek olduğumuzu göstermeliyiz.

Çocuğumuzu bu duruma hazırladığımızda atacağımız ilk adım, onu ders çalışmaktan alıkoyan nedenlerin tespitini yapmak ve bir liste halinde yazmak olmalıdır. Daha sonra çocuğumuzla birlikte hazırladığımız bu listede yer alan olumsuz davranışları azaltmaya çalışmalı bir yandan da olumlu alışkanlıklar kazanması için gayret etmeliyiz. Bu çalışma ve denemeler, olumlu alışkanlıkların iyice yerleşinceye kadar devam edilmelidir.

Etkili Ders Çalışma Yolları

Amaç Belirlemek: Etkili ders çalışma yolları arasında ilk sırayı belirli bir amacın belirlenmesi alır. Bu amaç, kısa vadeli olabildiği gibi orta ve uzun vadeli de olabilir. Şöyle ki; bir problemi çözmek, merak edilen bir konuyu öğrenmek, sınıfı geçmek, okulu bitirmek, sınav kazanmak veya mezun olmak şeklindedir.

Planlı Çalışmak: Etkili bir şekilde ders çalışmanın bir önemli noktası da planlı çalışmaktır. Bazı durumlarda birden çok derse çalışmak zorunda kalınabilir. Bu da karar vermenizi ve hangisinden başlayacağınız konusunda karmaşa yaşamınıza neden olabilir. Bu gibi durumlarda plan yapmak ve her derse belli bir süre ayırmak en doğrusu olacaktır. Aksi halde birden çok derse aynı gün içinde çalışmak ve bu çalışmadan verim almak imkansızdır.

Zamanı Verimli Kullanmak: Etkili ders çalışma teknikleri arasında zamanı verimli kullanmakta çok önemlidir. Öğrenciler, bedensel, zihinsel ve duygusal olarak birbirlerinden farklıdır. Bir öğrenci daha kolay öğrenirken bir diğer öğrenci daha fazla tekrar yaparak öğrenebilir. Bu nedenle öğrencinin bilişsel süreçleri takip edilmeli ve her öğrenciye özel bir zaman dilimi verilmelidir. Yapılan ders çalışma planında zaman belirlenmeli ve ders aralarında 5-10’ar dakika molalar konulmalıdır. Bu molalar öğrencinin konsantrasyonuna göre belirlenmeli ve gerekirse daha uzun bir süre öğrencinin dinlenmesi sağlanmalıdır.

Uygun Bir Çalışma Ortamı Hazırlamak: Ders çalışılacak ortamın öğrenciye göre ayarlanması, sessiz, temiz ve düzenli olmasına özen gösterilmelidir. Ders materyalleri düzenli olması ve öğrencinin istediğinde bilgi kaynaklarına ulaşması sağlanmalıdır.  Bunlarla birlikte öğrencinin dikkatli bir şekilde okuma alışkanlığı kazanmasına destek olunmalı ve mümkünse not tutarak ders çalışmasına teşvik edilmelidir. Tüm bunlara dikkat edildiğinde ancak başarı elde edilebilir.

pinbahis - redwin - restbet - retrobet - safirbet

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.